Przeskocz do treści Przeskocz do menu

FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

W roku bieżącym finalistów konkursu gościł Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Finał odbywał się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Patronatem honorowym konkurs objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

W konkursie wzięły udział parki krajobrazowe oraz zespoły parków krajobrazowych z całego kraju. W tegorocznym konkursie uczestniczyło ok. 9 tys. uczniów z całego kraju, zaś w finale 117 osób, w tym 64 uczniów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski, 16 nauczycieli, 17 koordynatorów wojewódzkich i 20 dyrektorów parków krajobrazowych. W finale wzięły udział 4-osobowe drużyny, które zwyciężyły w konkursach wojewódzkich. W etapie pierwszym konkursu, zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań. W etapie drugim uczniowie rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Etap trzeci to zadanie drużynowe polegające na interpretacji mapy topograficznej.

Po dokonaniu oceny prac i zliczeniu punktów komisja konkursowa ogłosiła zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z województwa podkarpackiego, z Gimnazjum Publicznego w Gwoźnicy Górnej, drugie miejsce przedstawiciele gospodarzy – uczniowie z Samorządowego Gimnazjum Nr 2 w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku Zdroju. Trzecie miejsce przypadło reprezentantom województwa małopolskiego – uczniom z Gimnazjum w Łabowej. Reprezentacja z naszego województwa – uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Opolu Lubelski – zajęła ósme miejsce.

Uczestnicy konkursu, tak zwycięzcy jak i wszyscy, którzy brali udział w finale otrzymali cenne nagrody, których zakup współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Nagrodą dla wszystkich była także bogaty program „edukacyjno-turystyczny”. Gospodarze, bowiem zatroszczyli się o to, aby trzydniowy pobyt finalistów na Ziemi Świętokrzyskiej był pełen atrakcji. Uczniowie, ich opiekunowie oraz przedstawiciele parków krajobrazowych mieli okazje zobaczyć Jaskinię Raj i zamek w Chęcinach, odwiedzić słoneczne Ponidzie, gdzie mogli delektować się wspaniałymi widokami, rzadką roślinnością, pięknymi arabami w stadninie koni w Michałowie. W chłodnym wnętrzu wiślickiej kolegiaty poznawali najdawniejsze dzieje ziem polskich i miejsce chrztu jeszcze „przedmieszkowego”, zaś w ogrodzie na rozstajach w Młodzawach Małych mogli ujrzeć owoc pasji i miłości do przyrody – wspaniały pełen pięknych roślin i ptaków ogród prowadzona przez pasjonatów. Świętokrzyskie to jednak przede wszystkim geologia. Tę część świętokrzyskiej przyrody przybliżono uczestnikom konkursu w doskonale urządzonym i nowocześnie wyposażonym Centrum Geoedukacji – Geopark Kielce na Wietrzni. Uczniowie zobaczyli także legendarnego dęba Bartka w Zagnańsku zaś na koniec wspięli się na szczyt, od którego pochodzi nazwa całego regionu – na zwieńczony klasztorem oblatów Święty Krzyż. Uczestnicy konkursu wracali do swoich domów z bagażem nowej wiedzy i wrażeń związanych z nowopoznanymi miejscami.

A za rok najlepsi znawcy parków krajobrazowych w kraju spotkają się na dalekim Pomorzu Zachodnim.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK,

Łukasz Piróg, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie