Wybór SGGW na finał olimpiady nie był przypadkowy, bowiem od 1991 r. uczelnia ta jest patronem merytorycznym OWE. Spotkanie rozpoczął Wiceprzewodniczący Komitetu Głównego – dr hab. Tomasz Mokrzycki, następnie władze uczelni powitały uczestników etapu centralnego - głos zabrał Prorektor ds. dydaktyki SGGW – Prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski (który przedstawił realizowane na SGGW kierunki i zachęcał do podjęcia studiów na tej uczelni) oraz Dziekan Wydziału Leśnego SGGW - Prof. dr hab. Marta Aleksandrowicz-Trzcińska, która życzyła wszystkim uczniom sukcesów.
Przewodnicząca Głównego Komitetu – dr Małgorzata Falencka - Jabłońska powitała wszystkich serdecznie oraz odczytała list od pani Małgorzaty Golińskiej – Głównego Konserwatora Przyrody z Ministerstwa Klimatu i Środowiska skierowany do olimpijczyków. Wśród zaproszonych gości byli także laureaci Olimpiady Wiedzy Ekologicznej z poprzednich edycji pan Tomasz Pietrusiak i pani Kinga Szczepaniak, którzy zachęcali do dalszej pracy i rozwoju osobistego pod czujnym okiem nauczycieli. Uroczystość uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.
Po części oficjalnej uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych. Uczestnicy olimpiady mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 50 pytań, na jego rozwiązanie przewidziano 60 min. Oceną prac pisemnych i odpowiedzi ustnych zajmowała się Komisja Konkursowa w składzie:
- dr hab. Tomasz Mokrzycki – Wydział Leśny SGGW
- dr Małgorzata Falencka - Jabłońska – Instytut Badawczy Leśnictwa
- dr inż. Ewa Krasicka – Korczyńska – Politechnika Bydgoska
- mgr Alina Nowakowska – członek Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej
- mgr inż. Małgorzata Mickiewicz- V-ce Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego
- mgr Tomasz Pietrusiak – zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, finalista XI i XIII OWE
- mgr Agnieszka Koniecka – zwycięzczyni III OWE
- mgr Jan Kucharzyk – doktorant Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Oczekując na wyniki testów uczestnicy olimpiady i ich opiekunowie mieli możliwość wysłuchać ciekawego wykładu nt. „Energetyka jądrowa. Fakty i Mity” dr Wiktora Parol.
Po części pisemnej nie udało się wyłonić najlepszej 10-tki, konieczne było przeprowadzenie dogrywki, w której uczestniczył nasz laureat okręgowy. Tak się złożyło, że do części ustnej nie udało mu się zakwalifikować.
Nasi uczniowie jako finaliści etapu centralnego są wygranymi, mimo, iż nie zostali laureatami tego etapu. W uznaniu wiedzy i zaangażowania wszystkich finalistów niemal 60 wyższych uczelni publicznych w naszym kraju uchwałą swych senatów przyznało im oraz laureatom wstęp na najbardziej atrakcyjne kierunki bez postępowania kwalifikacyjnego.
Pamiętajmy, iż tematyka Olimpiady Wiedzy Ekologicznej obejmuje wiedzę z zakresu biologii z szeroko pojętą ekologią, ochroną i kształtowaniem środowiska a także z zakresu geografii, chemii i fizyki. Ponadto literatura obowiązująca na Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej obejmuje 29 pozycji książkowych, zalecana jest także znajomość tematyki czasopism „Aura” i „Przyroda polska”. Wśród finalistów nie ma osób przypadkowych, każda z osób należących do tego zaszczytnego grona posiada ogromny zasób wiedzy.
Są wśród nich i zasługują na wyróżnienie: Mikołaj Soja z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Karol Marczak z Liceum Ogólnokształcącego w Łaszczowie, Marta Suchodolska z Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie, Filip Wróbel z I Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju, Konrad Bolibok z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, Hanna Mierzejewska z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie oraz Jagoda Majewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Kraśniku.
Naszą reprezentację stanowiła wyjątkowa młodzież z różnych zakątków województwa. Ci młodzi ludzie chłonąc i poszerzając wciąż swoją wiedzę dbają o rozwój osobisty, budując kapitał, który zaprocentuje w kolejnych latach. Życzymy im pomyślności w dążeniu do wyznaczonych celów oraz licznych sukcesów!
Tekst: M. Żychowska, Zdjęcia: P. Żychowski