Przeskocz do treści Przeskocz do menu

FILMOWCY W STRZELECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  • 19-05-2021

W ubiegłym tygodniu Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie oprowadzał grupę filmowców z TVP3_Lublin po najciekawszych zakątkach Parku.

Tego dnia czas płyną wyjątkowo szybko i skupiliśmy się na planie minimum tzn. walorach przyrodniczo-krajobrazowych Strzeleckiego Parku Krajobrazowego w okresie wczesnej wiosny. Nakręciliśmy ujęcia obejmujące: runo leśne grądu z łanem zawilca gajowego; las o charakterze naturalnym z wiatrołomami i starodrzewem dębowym; widok na zwarty kompleks Lasów Strzeleckich z doliny Wełnianki i Ubrodowianki; naturalne koryto rzeki Bug z zatorem drzewnym; rozległa dolina Bugu z podmokłymi łąkami, wodą zastoiskową, starorzeczem i fragmentem naturalnego łęgu wierzbowo-topolowego. Dodatkowo udało nam się jeszcze uchwycić harmonijny krajobraz kulturowy we wsi Brzozowiec ze starymi drewnianymi chatami, przydomowymi ulami i kwitnącymi wiśniami oraz pałac myśliwski Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej z dwukondygnacyjną salą balową i zjawiskowym kominkiem dębowym.

Mamy nadzieję, że motywy te pozwolą widzowi zauroczyć się tą częścią Polesia Wołyńskiego i zachęcą do odwiedzenia tych stron.

 

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OZ w Chełmie)

Zdjęcia: Alicja Sulima (ZLPK OZ w Chełmie)