Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Festiwal Przyrody … i przyrodników

W pięknych okolicznościach przyrody Ogrodu Saskiego w Lublinie odbył się Festiwal Przyrody.

Głównym organizatorem Festiwalu była Fundacja dla Przyrody (https://dlaprzyrody.org.pl/), organizacja pozarządowa, która ledwie 3 lata temu pojawiła się „na nieboskłonie” lubelskich NGO-sów zajmujących się ochroną przyrody. Jednak w tym krótkim czasie już zasłynęła kilkoma ciekawymi projektami, w tym drukiem jedynego w całej Polsce i bardzo oryginalnego rysowanego albumu edukacyjnego pt.: „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”. Lubelski Festiwal Przyrody jest kolejną inicjatywą Fundacji. W gronie partnerów zaproszonych do jego współorganizowania znalazł się także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Festiwal był prawdziwą ucztą dla oczu i uszu wszystkich, którym przyroda jest bliska i budzi ich zachwyt i zainteresowanie. W czasie dwóch pierwszych dni festiwalowych odbyły się warsztaty edukacyjne w szkołach podstawowych, spacer z przyrodnikiem nad Zalewem Zemborzyckim, warsztaty fotograficzne i filmowe dla amatorów utrwalania piękna przyrody przy pomocy kamery i aparatu. Niedziela, 29 maja, była ostatnim, zamykającym, dniem Festiwalu. W Ogrodzie Saskim w sercu Lublina zostały wystawione namioty instytucji związanych z ochroną przyrody i środowiska oraz instytucji partnerskich. Wśród nich znalazł się namiot edukacyjny ZLPK, którego oferta cieszyła się nieustającym zainteresowaniem uczestników Festiwalu. Dostępne w nim były materiały informacyjne o naszych parkach krajobrazowych, a także prowadziliśmy w nim zajęcia edukacyjne. Zwłaszcza tablica z ptakami cieszyła się stałym zainteresowaniem. Przy okazji odkryliśmy kilkoro młodych talentów ornitologicznych – dzieci o niesamowitej wiedzy i zdolności rozpoznawania gatunków ptaków. Zapewne wkrótce będzie o nich głośno.

Równolegle w muszli Ogrodu Saskiego odbywała się prezentacja filmów, a także sesja przyrodniczych gawęd: „Spotkania z Przyrodą - Opowieści z pasją”. Uczestnicy mieli okazję posłuchać takich pasjonatów przyrody jak: Marcin Kostrzyński, Grzegorz Grzywaczewski, Marek Kołodziejczyk czy Romuald Mikusek. W gronie tym znalazł się także niżej podpisany, który zaprezentował zainteresowanej publiczności fotograficzno-przyrodniczą, sentymentalną z znacznej części, wędrówkę po najciekawszych przyrodniczo miejscach naszego największego sąsiada – Ukrainy.  

Festiwal zakończył się późnym wieczorem koncertem muzyki filmowej Michała Lorentza w wykonaniu zespołu DESORIENT okraszonym piękny fotografiami przyrodniczymi Grzegorza Leśniewskiego. Na koncercie był obecny sam kompozytor Michał Lorentz.

Wiemy, że idea Festiwalu będzie się materializowała w kolejnych latach. Cieszy nas to bardzo, bo jest to jeden z ważnych sposobów dotarcia do społeczeństwa z problematyką zagrożeń i ochrony przyrody. Obiecujemy, że i na kolejnych edycjach Festiwalu nie zabraknie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK w Chełmie

Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK w Chełmie, Tomasz Szafran O/Chełm ZLPK, Sylwia Wojciechowska