Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Europejskie Dni Ptaków 2022

Podczas tego corocznego święta ptaków, odbywającego się zawsze w pierwszy weekend października, wielu znawców ptasiego świata dzieli się swoją wiedzą pełniąc funkcję przewodników wyjść terenowych. Wzorem lat ubiegłych ta rola przypadła p. Jarosławowi Mydlakowi– żyjącemu swoją pasją ornitologowi i leśniczemu Nadleśnictwa Biała Podlaska. Spacer nie mógłby się odbyć, gdyby nie dopisali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie Podlaskim oraz ich nauczyciele. Mimo nie do końca sprzyjającej aury z przyjemnością uczestniczyliśmy w nim i my. Każdorazowo taki spacer to dla nas szansa na zgłębianie wiedzy ornitologicznej i jednocześnie okazja do podtrzymywania wieloletniej współpracy z nauczycielami wspomnianej szkoły, jak i przedstawicielem Lasów Państwowych.

Pogoda 1 października nie należała do najprzyjemniejszych, bowiem do późnych godzin porannych towarzyszyły nam opady deszczu, z niezbyt długą przerwą na nasz spacer po miejscowości Janów Podlaski (ze względu na sytuację pogodową planowana trasa została zmieniona). 1,5 godzinny spacer w granicach otuliny Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” zaowocował obserwacją 337 osobników z 19 gatunków, najliczniejszą grupę ptaków stanowiły czyże (146 os.), następnie: kawki (40 os.), zięby (29 os.), wróble (27 os.), szpaki (16 os.).  Mniej pospolitymi przedstawicielami ptasiego świata okazały się: łabędź krzykliwy, sosnówka i grubodziób. 

Uzyskane wyniki obserwacji są przekazywane do OTOP-u, który jest ogólnokrajowym organizatorem i koordynatorem „ptasich” wydarzeń. Ważne, żebyśmy mieli świadomość, że także każde indywidualne wyjście pod patronatem tej organizacji, połączone z obserwacją ptaków stanowi źródło informacji na temat trendów liczebności ptaków spotykanych w Polsce.

Tekst: M. Żychowska, Zdjęcia: M. Żychowska i Z. Chajkaluk (Oddział w Janowie Podlaskim)