W dniach 24-25 kwietnia 2025 r., w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski, odbył się IV etap XXIV edycji ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym: Marszałka Województwa Lubelskiego - Jarosława Stawiarskiego. Patronat medialny nad konkursem objęło TVP 3 Lublin i Radio Lublin.
Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim. Organizowany jest w pięciu etapach: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim, a następnie ogólnopolskim. Tematem wiodącym XXIV edycji konkursu są „Owady Polski” i adresowany jest on do uczniów klas V, VI, VII oraz VIII szkół podstawowych położonych na terenie gmin w granicach, których znajdują się parki krajobrazowe oraz ich otuliny.
Do najważniejszych celów konkursu należą: zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów, roślin i zwierząt, motywowanie do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu.
Do tegorocznej XXIV edycji Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” przystąpiło 7991 uczestników z 609 szkół w całej Polsce, z czego z województwa lubelskiego 492 uczniów z 50 szkół. W tym roku koordynatorem krajowym XXIV edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” oraz organizatorem finału ogólnopolskiego jest Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Finał odbędzie się w dniach 2-5 czerwca w 2025 Hotel GEM Wrocław, ul. Mianowskiego 2b.
Po raz pierwszy zmieniono formułę konkursu na dwudniową, przy czym pierwszy dzień był poświęcony na zmagania konkursowe (rozwiązywanie testu, rozpoznawanie gatunków owadów oraz grę terenową). Drugi zaś na poznawanie walorów przyrodniczo – historycznych Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”.
Na to wydarzenie przybyli uprawnieni uczniowie z opiekunami a także zaproszeni goście.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
- Pan Marek Wojciechowski - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego
- Pan Bartłomiej Kosiarski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski
- Pan Paweł Łapiński - Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 51 uczniów z 17 szkół podstawowych naszego województwa. Szkołę z poszczególnych parków krajobrazowych na terenie województwa lubelskiego reprezentowały trzy osobowe zespoły. Zadaniem uczestników etapu wojewódzkiego było rozwiązanie testu, składającego się z 25 pytań, 20 gatunków owadów które należało rozpoznać oraz rozwiązaniu 5 zadań na grze terenowej. Najlepszymi z najlepszych zostali:
I miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach: 165 pkt.
1.Maja Wieleba
2.Karol Szajwaj
3.Franciszek Jabłoński
Opiekunem drużyny była pani Maria Szwedo
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej: drużyna w składzie: 161 pkt.
1.Daria Topolnicka
2.Martyna Gontarz
3.Natalia Koper
Opiekunem drużyny była Pani Grażyna Mruk
III miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich; 155 pkt
1.Natalia Skorek
2.Zuzanna Wlizło
3.Małgorzata Koper
Opiekunem drużyny była Pani Marzena Kluch
Pozostałe drużyny biorące udział w konkursie:
- Szkoła Podstawowa im. Prof. Alfreda Lityńskiego w Urszulinie
- Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy;
- Zespół Szkół w Krasnobrodzie;
- Zespół Szkoły Podstawowej im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie;
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Podhorcach
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Momotach Górnych;
- Szkoła Podstawowa nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach;
- Szkoła Podstawowa w Wandalinie;
- Szkoła Podstawowa im. Czesława Tańskiego w Janowie Podlaskim
- Szkoła Podstawowa w Horodle;
- Szkoła Podstawowa w Macoszynie Dużym;
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczebrzeszynie;
- Szkoła Podstawowa nr. 10 im. Orła Białego w Samoklęskach;
- Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu;
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunom uzyskanych wyników!
Laureaci etapu wojewódzkiego otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – Zestaw Survivalowy + plecak taktyczny, hamak z daszkiem i moskitierą, hamak ważka oraz mini mikroskop na obiektyw. Ponadto każdy z uczestników otrzymał Album „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny” Każdy z uczestników otrzymał upominki z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie tj. torbę, drewniane jo-jo oraz magnes. Opiekunowie drużyn otrzymali Album, kubek oraz miód.
Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach przechodzi do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie w dniach 2-5 czerwca w Hotel GEM Wrocław, ul. Mianowskiego 2b, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.
Drugi dzień pobytu upłynął na zwiedzaniu Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”. Uczestnicy odwiedzili m. in zabytkowy Kościół p.w. Św. Wojciecha w Momotach Górnych, miejsce największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich w czasie II Wojny Światowej na Porytowych Wzgórzach oraz ostoję konia biłgorajskiego w Szklarni. Wspólny czas zakończył się pieczeniem kiełbasek.
Składamy serdeczne podziękowania na ręce Pana Marka Wojciechowskiego - Wicemarszałka Województwa Lubelskiego za obecność podczas tak ważnego dla ZLPK wydarzenia. Dziękujemy również Panu Bartłomiejowi Kosiarskiemu - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Janów Lubelski za obecność oraz wszelką pomoc w zorganizowaniu pobytu w OEE.
Składamy serdeczne podziękowania Komisji Konkursowej w której zasiadali dyrektorzy oraz kierownicy oddziałów za sprawdzanie testów i ocenę, za słowa uznania dla startującej w konkursie młodzieży oraz nieustające wsparcie dla nas. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do organizacji tego wydarzenia.
Szczególne podziękowania kierujemy naszym patronom medialnym: TVP 3 Lublin i Kurierowi Lubelskiemu.
Tekst: Jolanta Kiszka- ZLPK Oddział w Janowie Lubelskim, koordynator wojewódzki