Dnia 11 stycznia br. w Skierbieszowie odbył się etap parkowy ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Podobnie jak w roku biegłym uczestnicy etapu parkowego w najmłodszym z lubelskich parków krajobrazowych spotkali się w gościnnych progach Gimnazjum Publicznego im. Dzieci Zamojszczyzny i Szkoły Podstawowej im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie. W tym roku w szranki stanęły reprezentacje szkół z trzech parkowych gmin: Skierbieszowa, Sitna i Grabowca. Pisanie testu rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10.00. Uczniowi sprawnie i szybko uporali się z testem. Po sprawdzeniu i podliczeniu punktów ogłoszono zwycięzców etapu parkowego ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Największą ilość punktów zdobyli tegoroczni debiutanci – drużyna z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza z Grabowca, który to Grabowiec „ukończył” w tym roku dokładnie 751 lat. Sfeminizowany skład drużyny stanowiły uczennice: Magdalena Swat, Magdalena Steć, Aleksandra Walkowska i Katarzyna Kodeniec, które tak doskonale przygotowała do konkursu Pani Jadwiga Kanarszczuk. Magdalena Swat była także zdobywczynią największej ilości punktów.
Zgodnie z uaktualnionym regulaminem do etapu wojewódzkiego, którego finał odbędzie się 22 marca br. w Lublinie, przechodzi także drużyna, która zdobyła drugą co ilości liczbę punktów. A była to drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Popławskiej w Sitnie – również tegoroczni debiutanci – przygotowani do konkursu przez Panią Barbarę Ostapińską. Trzecie miejsce „na podium” zajęła reprezentacja gospodarzy, uczniowie ze Skierbieszowa pod opieką Pani Genowefy Toczek.
Po odczytaniu wyników nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i upominków oraz dyplomów uczestnikom konkursu. Tegoroczne dyplomy były wyjątkowe zawierały w sobie fragmenty haftu zamojskiego – tradycyjnych wzorów zdobniczych, jeszcze przed 100 laty używanych na terenie południowej części obecnego Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.
Serdeczne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu, który mimo rywalizacji drużyn o jak najwyżej punktowane miejsce, jest jednak przede wszystkim konkursem, który ma na celu szerzenie wiedzy o parkach krajobrazowych i zachęcanie uczniów do ich poznawania.
Nie mniej serdeczne podziękowania należą się nauczycielkom, które z oddaniem i poświęceniem mimo wielu obowiązków i niełatwej obecnie „przejściowej” sytuacji w szkolnictwie podejmują trud opieki nad uczniami startującymi w konkursie. Wielkie „Dziękuję!” należy się zatem Paniom: Jadwidze Kanarszczuk, Barbarze Ostapińskiej i Genowefie Toczek. Osobne podziękowania kierujemy do gospodarzy tegorocznej edycji parkowej konkursu: Pani Ewy Nogas – dyrektorki Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie i Pana Tomasza Goździuka – dyrektora Gimnazjum Publicznego im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie. Bez ich dobrej woli i przychylności niemożliwe było tak sprawne przeprowadzenie konkursu.
Warto podkreślić, że od ubiegłego roku na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego znacznie wzrosła tak ilość uczniów biorących udział w konkursie jak i ilość szkół. O ile rok temu swój udział zgłosiły 2 szkoły (ze Skierbieszowa i Sitna), a ilość uczniów biorących udział w etapie szkolnych wnosiła 119, o tyle w roku bieżącym do konkursu przystąpiły 4 szkoły z 3 gmin (Skierbieszowa, Sitna i Grabowca) a ilość uczniów wzrosła do 165 (czyli o niemal 40%). W tej edycji konkursu odbył się też po raz pierwszy etap gminny, bowiem z terenu gminy Sitno zgłosiły się 2 szkoły. Ważny jest też wzrost nie tylko ilościowy ale i jakościowy. Trzeba zwrócić uwagę, że obie zwycięskie drużyny w tegorocznej edycji konkursu to reprezentacje szkół, które zgłosiły się po raz pierwszy. Zaś i same szkoły położone są co prawda w gminach, które w części leżą na terenie Skierbieszowskiego PK, ale miejscowości, w których się znajdują, leż poza granicami nawet otuliny Parku. Świadczy to o dużym zainteresowaniu Parkiem i woli zdobywania wiedzy o nim. To nie może nie cieszyć. Jednak jest to dla nas również wyzwanie do dalszych starań o kolejne szkoły. Skierbieszowski Park Krajobrazowy jest bowiem poza tym, że najmłodszym i - co oczywiste - najpiękniejszym parkiem krajobrazowym w województwie, również największym parkiem. W jego granice obejmują w całości lub części aż 8 gmin, na terenie których funkcjonuje 17 szkół, które mogłyby wziąć udział w konkursie. Jest zatem o co „powalczyć”.
tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK
fotografie: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i z Archiwum Gimnazjum Publicznego w Skierbieszowie
Fotorelacja z etapu parkowego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" w Skierbieszowie