Przeskocz do treści Przeskocz do menu

EKOLOGICZNE ŚRODOWISKO – ZDROWY CZŁOWIEK

  • 17-09-2019

„Ekologiczne środowisko – zdrowy człowiek” pod takim hasłem odbył się 11 września  IV Piknik Ekologiczno – Geologiczny w Lubaczowie. Wzorem lat ubiegłych, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu brał udział w tym ekologicznym święcie. Na stoisku Lubelskich Parków Krajobrazowych , zainteresowani ekologią mogli zaopatrzyć się w informatory przyrodnicze oraz brać udział w grach ekologicznych. Zainteresowanie jak co roku  było ogromne.

Tradycyjnie w czasie Pikniku za przyniesione śmieci (butelki, puszki, baterie, sprzęt elektroniczny) wydawane były sadzonki drzew od Nadleśnictwa Oleszyce. Ponadto zorganizowano zajęcia edukacyjne i animacyjne skierowane do dzieci. Odbyły się pokazy i konkursy z zakresu geologii i paleontologii, otwarte zostały stanowiska geologiczne z kolekcjami skał, minerałów i skamieniałości oraz wygłoszono prelekcje popularno-naukowe dotyczące m.in. polskich dinozaurów czy roślin epoki karbonu.

Najmłodsi mogli zobaczyć przedstawienie „Bukiet talentów” w wykonaniu Teatru „Kultureska”. Spektakl pokazał młodym widzom jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Z dziećmi i młodzieżą wspólny język znaleźli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Ekoskop”, którzy poprowadzili happening. Uczestnicy Pikniku mogli też zaprezentować swoje talenty wokalne i poetyckie wraz z pomysłami jak dbać o przyrodę, podczas „Zielonego mikrofonu”. Rozstrzygnięty został również konkurs na antysmogowe hasło. W rywalizacji najlepsze okazały się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Lubaczowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Dzikowie. Na Rynku pojawili się także wystawcy, którzy prezentowali ogniwa fotowoltaiczne i kotły 5 klasy emisji spalin na paliwa stałe, będące alternatywą dla tych, którzy nie mogą korzystać z pieców gazowych. Kupić można było także naturalne wyroby, m.in. mydła, kremy do rąk czy sery i oleje.

Organizatorem Pikniku był Starosta Powiatu Lubaczowskiego, a partnerami: Miasto Lubaczów, Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa: Lubaczów, Oleszyce i Narol, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy, GLOBEnergia oraz Koło Środowiskowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Środowiska, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Podkarpacki Kurator Oświaty.

 

 

Tekst :Małgorzata Ciuryło i  Iwona Hojdak

http://www.lubaczow.pl/go.php?/pl/aktualnosci/art3500.html