Przeskocz do treści Przeskocz do menu

EDUKATORZY DLA KLIMATU

  • 10-12-2019

   W dniach 3 i 4 grudnia 2019 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie odbyła się konferencja „Edukatorzy dla Klimatu”.

  Głównym celem konferencji była próba określenia roli  i postaw osób dorosłych, szczególnie edukatorów lasów państwowych, parków narodowych i krajobrazowych wobec zachodzących zmian klimatycznych.

  Kluczowymi pytaniami na które próbowano odpowiedzieć w trakcie konferencji były:

-Jaka jest rola edukacji przyrodniczo-leśnej wobec globalnego ocieplenia?

-W jakim zakresie zmiany klimatu powinny być treścią zajęć edukacji leśnej.

-Jak mówić o zagrożeniach klimatycznych?

-Jak radzić sobie z traumą klimatyczną?

-Czy i  jaki tryb życia i zwyczaje konsumenckie ludzi mogą wpływać na klimat?

-W jakim stopniu wybory żywieniowe ludzi mogą ocalić świat?

-Jakie są dobre przykłady działań pro klimatycznych w różnych środowiskach?

    Wykłady oraz wyniki badań przedstawione przez prelegentów uświadomiły nam wszystkim, że jesteśmy na krawędzi lokalnej katastrofy. Jeżeli nie zmienimy naszego podejścia do użytkowania zasobów i emisji gazów cieplarnianych, to życie na naszej planecie i cywilizacja jaką znamy, będą zagrożone.

  Nawet jeśli uda się ograniczyć wzrost globalnej średniej temperatury , to i tak może to nie powstrzymać procesów radykalnie zmieniających klimat. Wyzwanie, jakie przed nami stoi, to spowolnienie tych zmian i powstrzymanie katastrofy klimatycznej.

   Jeśli to nam się uda to wtedy jest duża szansa, że świat w którym będzie żyło kolejne pokolenie, nie będzie drastycznie zmieniony.  

   W tym zakresie dużą rolę powinni odegrać edukatorzy, którzy poprzez swoje działanie zmobilizują dzieci, młodzież oraz ludzi starszych do zmiany konsumpcyjnych postępowań, a tym samym próby zahamowania niekorzystnych zmian klimatycznych.

 

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lubelskim