Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ED-EK po raz VIII

W dniach 3-6 września br. odbyło się już VIII Ogólnopolskie Szkolenie Edukatorów „Ed-Ek”. Udział w nim wzięli pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Organizatorem tegorocznej edycji szkolenia był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Odbyło się ono w Szczecińskim Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa” i w jego sąsiedztwie. Na szkolenie przybyło bez mała 80 edukatorów z niemal wszystkich parków krajobrazowych i ich zespołów w Polsce. Nie zabrakło również edukatorów z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Z Biura oraz oddziałów w: Janowie Lubelskim, Janowie Podlaskim, Chełmie i Zamościu uczestniczyło w nim łącznie 6 osób. Tematem przewodnim tegorocznej edycji szkolenia było prowadzenie działalności edukacyjnej z osobami z niepełnosprawnościami. Temat jest bardzo ważny biorąc pod uwagę ilość osób z niepełnosprawnością, która w Polsce w 2021 roku przekroczyła 14% ludności kraju (ok. 5,4 mln). Przyroda zaś jest doskonały miejscem terapii, odnawiania sił, odpoczynku oraz edukacji. Aby jednak działalność tę prowadzić właściwie z osobami o różnych niepełnosprawnościach należy starannie się przygotować. Nabyciu konkretnej wiedzy w tej dziedzinie miały właśnie służyć trzydniowe warsztaty.

Gros zajęć prowadziły edukatorki z Fundacji MOŻESZ, która zajmuje się osobami z niepełnosprawnościami. Zajęcia teoretyczne przybliżyły uczestnikom świat takich osób i dały wiedzę jak się względem nich zachowywać, co robić, a czego zdecydowanie unikać. Zaś zajęcia praktyczne pozwoliły nieco wczuć się w takie osoby, spróbować wyobrazić sobie różnego rodzaju problemy i przeciwność, z którymi muszą zmagać się na co dzień. Doznanie to było bardzo pouczające. Z całą pewnością uczestnicy szkolenia innymi oczami będą teraz patrzeć na tych cichych bohaterów.

Osobny blok zajęć stanowiły te, które odnosiły się konkretnie do naszej „działki”, czyli edukacji. Tutaj edukatorzy doświadczeni w pracy z osobami z  niepełnosprawnościami pokazywali konkretne metody pracy z takimi odbiorcami, formy i sposoby przyciągnięcia ich uwagi, a także sposoby aktywnego edukowania. Jedną z metod aktywizujących jest detektoring i nocne nasłuchiwanie nietoperzy, które odbyło się nad Jeziorem Szmaragdowym w Szczecińskim PK „Puszcza Bukowa”. Pomiędzy sędziwymi bukami Puszczy Bukowej, których nie powstydziłoby się nawet Roztocze, odbyła się także gra terenowa dla uczestników szkolenia.

Wiedza zdobyta podczas szkolenia z całą pewnością przyda się jego uczestnikom w prowadzeniu edukacji ekologicznej, której coraz częstszymi odbiorcami są osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Pragniemy serdecznie podziękować koleżankom i kolegom z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, za zorganizowanie tego bardzo potrzebnego szkolenia i umożliwienie nam wzięcia w nim udziału.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK, Judyta Masiarz, Mazurski Park Krajobrazowy