Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dzień ziemi i jego obchody w szkołach- Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim

  • 29-04-2016

Zajęcia, które oferują pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – edukatorzy mogą mieć charakter prelekcji w szkołach np. pogadanek czy zajęć warsztatowych - tematycznie dostosowanych do oczekiwań zainteresowanych lub zajęć terenowych. Ta druga forma jest znacznie przyjemniejsza i z niej korzystamy, jak tylko pogoda na to pozwala . Tak też się udało w przypadku obchodów „Dnia Ziemi” w Szkole Podstawowej w Dobryniu Dużym (z terenu Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim). Uczniowie tej szkoły uczestniczyli wkrótkich zajęciach warsztatowych w lesie, nieopodal swojej szkoły. Zaopatrzeni w lornetki i pojemniczki z lupką do obserwacji bezkręgowców chętnie rozglądali się wokoło iprzeszukiwali ściółkę leśną, prześcigając się nawzajem ilością zaobserwowanych zwierząt.

W Szkole Podstawowej w Rokitnie uczniowie uczcili ten dzień apelem skierowanym do całej społeczności szkolnej, w którym zwrócono szczególną uwagę na problem zanieczyszczania środowiska. Aby uzmysłowić uczniom, że jego stan wpływa na bioróżnorodność i jakość życia nas wszystkich, pracownikZespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Podlaskim omówił wybranych przedstawicieli fauny Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, których obecność w naszym otoczeniu zależy także od naszego postępowania.

Z kolei zajęcia w Szkołach Podstawowych w Sławacinku Starym i Starej Kornicy związane były tematycznie z odpadami oraz odnawialnymi źródłami energii, dzięki którym możemy zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Wykorzystanie czystej energii (słońca, wiatru, wody czy biomasy) do ogrzewania wody użytkowej czy naszych domów z pewnością zmniejszy niską emisję, która była hasłem tegorocznego Dnia Ziemi. Co to takiego? Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza z naszych domowych i lokalnych palenisk oraz pochodzące z komunikacji samochodowej i palenia śmieci, co na niektórych podwórkach. Na skutek spalania śmieci powstają toksyczne – tlenki węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, dioksyny, rakotwórczy benzopiren. Osiadają one na roślinach, glebie, zanieczyszczają wodę, podtruwają zwierzęta i nas! Wdychanie tych szkodliwych substancji zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, alergię, choroby układu oddechowego, niewydolność krążenia. Nie narażajmy się na wdychanie takiego powietrza, reagujmy!

Tekst: M. Żychowska

Foto: pracownicy szkół