W obchody Światowego Dnia Krajobrazu włączył się także Ośrodek Zamiejscowy Lubartów Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. I to w dwójnasób – Dzień Krajobrazu obchodziliśmy, bowiem przez dwa dni, w ramach dwóch różnych projektów.
Pierwszy to "Cykle natury kluczem do kultury" realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie na ternie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, we współpracy z Ośrodkiem Zamiejscowym Lubartów ZLPK. W Dzień Krajobrazu projekt został uroczyście podsumowany i zakończony. W jego trakcie w Milejowie odbyły się cykl zajęć przybliżający mieszkańcom Milejowa ich „małą ojczyznę”. Uczestnicy projektu poznawali z innej perspektywy swoją najbliższa okolicę, uczyli się rozpoznawać dziko rosnące rośliny użytkowe, poznawali walory przyrodnicze i krajobrazowego parku krajobrazowego, oraz w ramach konkursu plastycznego przelewali jego piękno na papier. Również podczas podsumowania projektu, obok podziękowań i nagród, nie obyło się bez prelekcji: kierownik OZ Lubartów przedstawił różnorodność krajobrazową parków krajobrazowych województwa lubelskiego, a Michał Zieliński zaprezentował dziedzictwo kulturowe Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Projekt „Cykle natury kluczem do kultury" dobiegł końca, szykują się jednak kolejne do realizacji, których zostaliśmy już teraz zaproszeni.
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, choć 3 dni po terminie, odbyła się także wycieczka zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem Lubartów ZLPK dzieci ze szkoły w Wielkolesie do Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. "Skrzaty z Wieloklasu” zatrzymały się najpierw w gościnnych progach kluczkowickiego Muzeum Regionalnego. W pałacowych wnętrzach Pan Jacek Rosły ze Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim opowiadał o parku i jego przyrodzie. Z kolei parkowy geolog Pani Maria Straka z OZ Lubartów opowiadała o pracy geologa i historii naturalnej Ziemi. Pogoda niestety nie pozwoliła na odwiedzenie największej atrakcji Wrzelowieckiego PK – kamieniołom w Piotrawinie w deszczu jest zbyt niebezpieczny. Na jego penetrację umówiliśmy się na wiosnę. Zwiedziliśmy za to kościół w Piotrawinie, jeden z najstarszych na Lubelszczyźnie i towarzyszącą mu ścieżkę dydaktyczną poświęconą flisactwu wiślanemu. Na zakończenie odbyło się tradycyjne ognisko z kiełbaskami. Deszcz nie był w stanie popsuć naszych humorów.
Tekst: Michał Zieliński ZLPK OZ Lubartów
Zdjęcia: Michał Zieliński ZLPK OZ Lubartów i GOK Milejów