Przeskocz do treści Przeskocz do menu

DRZEWO W KRAJOBRAZIE – DĄB SZYPUŁKOWY Z CHEŁMSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

  • 20-10-2020

Najczęściej spotykanym pomnikiem przyrody ożywionej w naszym regionie jest dąb. Na terenie Gminy Dorohusk, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie jest ich dziewięć.

Potężne dęby szypułkowe przyciągają uwagę swą majestatyczną budową, szeroką koroną i długowiecznością. Niemal z każdym pomnikiem przyrody związana jest jakaś legenda lub opowiastka. Ale są też wśród gęstych borów, na bocznych drogach niemi świadkowie dawnych czasów nieobjęci ochroną pomnikową.

Bohaterem dzisiejszego Dnia Krajobrazu jest dąb położony na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasu Żalińskiego. Zachęcamy do samodzielnych wypraw, zarówno pieszych jak i rowerowych by samodzielnie się przekonać jak ciekawe jest to drzewo. Można również dotrzeć tu samochodem osobowym.  Dąb ten spotkamy w pobliżu Leśnictwa Ostrowy na drodze gruntowej łączącej Brzeźno z Żalinem.  

Drzewu temu poświęciliśmy również warsztaty terenowe, które zostały przeprowadzone z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej Arka Nasz Dom w Chełmie. Wspólnymi siłami powstała praca plastyczna ilustrująca naszego tajemniczego Strażnika Lasu Żalińskiego.

Niestety dąb jest już pusty w środku i kiepsko mu idzie utrzymanie potężnych konarów. Wielokrotnie gałęzie spadały na drogę stwarzając zagrożenie dla ludzi. Były już wnioski o jego wycięcie. Spieszmy się go zobaczyć…

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)