Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„DRZEWO DO SAMEGO NIEBA”

  • 28-10-2020

ZLPK Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu od wielu lat współpracuje ze Szkołą Podstawową Nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu. Zajęcia różnego typu organizowane są dzięki Pani Jolancie Gontarz – Doszla. Tym razem na jej zaproszenie wzięłyśmy udział w projekcie czytelniczym. Projekt ten zorganizowała Pani Anna Stabińska dla uczniów klasy drugiej, w której lekturą była książka Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”. Dzięki takim inicjatywom lektura szkolna nie jest kolejnym przykrym obowiązkiem ale może okazać się przygodą przeżywaną razem z bohaterami lektury.

W książce, która była głównym bohaterem projektu  najważniejsze jest drzewo. Wokół niego toczy się cała akcja. Dla ludzi jawi się jako przyjaciel. Wraz z nim dorastają dwaj chłopcy – narratorzy książki. Samą książkę można poniekąd nazwać powieścią przyrodniczą. Przekazuje uniwersalne wartości szacunku do natury i jej wartości w życiu każdego człowieka.

My jako pracownicy parków krajobrazowych świetnie znamy drzewa i rozumiemy ich rolę. I tą wiedzą dzieliłyśmy się z uczestnikami projektu.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka