Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dom dla żubrów – gotowy!

  • 01-02-2021

Już od kilku lat mieszkańcy okolic Janowa Lubelskiego dowiadywali się o możliwości osiedlenia stada żubrów w miejscowych lasach. Większość ludności nie wierzyła w te informacje. W tym roku plotka stała się prawdą.

Zgodnie z  zainicjowanym w 2017 roku „Kompleksowym projektem  ochrony żubra przez Lasy Państwowe” już nie długo na teren Parku Krajobrazowego  sprowadzone zostanie stado dziesięciu żubrów. Wszystko potrzebne do ich osiedlenia zostało  już spełnione. W środku lasu na obszarze około 2 hektarów zbudowano solidna zagrodę. Wysoki masywny płot oraz elektryczny pastuch będzie odgradzał stado żubrów od lasu oraz przygodnych gapiów. Zainstalowane paśniki oraz poidła pozwolą zwierzętom w miarę komfortowych warunkach spędzić kilkanaście miesięcy w zamknięciu. Po tym okresie stado zostanie wypuszczone na zewnątrz, i będzie swobodnie przemieszczać się po rozległym kompleksie leśnym. W okresie letnim żubry same znajdą sobie potrzebne pożywienie, a dokarmiane będą tylko w okresie zimowym.

Wszyscy jesteśmy bardzo ciekawi jak zachowywać się będą te majestatyczne zwierzęta w naszych lasach. Na pewno stanowić będą wielką atrakcję turystyczną, a wielu ludzi zbierających jagody i grzyby zacznie częściej oglądać się za siebie.

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: M. Grzyb ZLPK OZ w Janowie Lubelskim