Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dni Zawilca w Kluczkowicach

  • 17-04-2019

Dni Zawilca to cykliczna impreza edukacyjna organizowana w sercu Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Głównym organizatorem imprezy skierowanej do uczniów szkół podstawowych jest zlokalizowane w pałacu Muzeum Regionalne w Kluczkowicach. Od lat stałym partnerem imprezy jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Dni Zawilca jak sugeruje sama nazwa odbywają się zawsze wczesną wiosną – zawilce to w końcu „królowie” wczesnowiosennego runa okolicznych grądowych lasów. Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 1-5 kwietnia, z czego tradycyjnie dwa dni „obsługiwane” były przez edukatorów z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Zajęcia odbywają się w dwóch blokach: stacjonarnym i terenowym. Blok stacjonarny to prezentacje, prelekcje, warsztaty realizowane w pałacowych pomieszczeniach, zajęcia w terenie to z spacery przyrodnicze po parku dworskim, nad okoliczne stawy czy po leśnej ścieżce spacerowej.

„Nasz pierwszy dzień” poświęcony był ptakom. Barwne opowieści o barwnym świecie skrzydlatych śpiewaków snuł Krzysztof Wojciechowski z Biura ZLPK. Po prezentacji uczniowie przenieśli się w plener gdzie pod okiem ornitologa udało im się zaobserwować aż 27 gatunków ptaków. Więcej na ten temat tutaj:  http://parki.lubelskie.pl/aktualnosci/rechot-dzieciola-zielonego. Równoległy spacer poprowadziła, zaprzyjaźniona z naszym Zespołem, dr Agnieszka Dąbrowska botanik z Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Pani Agnieszka odkrywała przed młodzieżą, równie kolorowy i fascynujący, świat wczesnowiosennych geofitów czyli roślin runa leśnego: zawilców, miodunek, szczawików i innych.

Kolejnego dnia prelegenci z ZLPK skupili się na geologii i płazach. Dr Marcin Kozieł z Biura ZLPK cofnął się w czasie - najpierw do swojego dzieciństwa, czyli pierwszej swojej fascynacji skałami, a następnie o miliony lat i wyjaśnił skąd te skały się właściwie wzięły. Prelekcję swoją uzupełnił prezentacją kolekcji okazów geologicznych. O płazach z kolei opowiadał Michał Zieliński z OZ Lubartów ZLPK. Następnie poprowadził grupę nad kluczkowicki staw gdzie realizowanych jest projekt czynnej ochrony płazów. Kolejnym punktem było wspólne obejście ścieżki spacerowej. Ostatnim punktem programu były gry i zabawy edukacyjne. Pod okiem pani Agnieszki Trawińskiej z OZ Lubartów uczniowie rozwiązywali krzyżówki i kolorowali płazie kolorowanki. Z kolei panie Mariola Szewczyk – Szołtek i Katarzyna Kowalczyk także z OZ Lubartów  wciągnęły uczniów do autorskiej gry „Poznaj co to za płaz?”, która przez zabawę (dużo emocji, jeszcze więcej śmiechu) uczyła praktycznego rozpoznawania krajowych płazów.

Dni Zawilca na stałe weszły do naszego kalendarza edukacyjnego. Już teraz zapraszamy więc zorganizowane grupy szkolne na kolejną edycję, za rok, wiosną, wtedy kiedy kwitną zawilce.  

Tekst: Michał Zieliński (OZ Lubartów)

Zdjęcia: Jadwiga Religa (Muzeum Regionalne), Katarzyna Kowalczyk (OZ Lubartów), Michał Zieliński (OZ Lubartów)