W dniach 13-17.05.2019 roku, w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, odbył się kolejny już cykl zajęć przyrodniczych „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019”.
Kolejny już rok z rzędu, z inicjatywy Pani Jadwigi Religi, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, w ramach „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019”, odbyły się zajęcia przyrodnicze, mające na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, jak wielkie znaczenie zarówno dla przyrody jak i człowieka mają pszczołowate. Do pomocy w organizacji włączyły się takie instytucje jak : Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie, Nadleśnictwo Kraśnik, Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, Technikum Ogrodnicze w Kluczkowicach, przy ZSZ w Opolu Lubelskim, oraz Wydział RLŚ Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim.
Zajęcia prowadzone przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie, składały się z 3 etapów:
1. Zajęcia prowadzone w Muzeum – prezentacja multimedialna wraz z pogadanką na temat pszczół, zapoznanie się z ich wyglądem, budową, życiem oraz pracą, zapoznanie z budową ula, poznanie znaczenia pszczół dla przyrody i człowieka, prezentacja produktów pszczelich.
2. Warsztaty terenowe – szukanie, oraz rozpoznawanie roślin miododajnych w przypałacowym ogrodzie, zapoznanie z budową kwiatu.
3. Podsumowanie zajęć – utrwalenie nabytej wiedzy, poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, wspólnych gier i zabaw.
Dzieci oraz młodzież, bardzo chętnie wykonywali powierzone zadania, z zainteresowaniem śledzili przebieg warsztatów, czego owocem były bezbłędnie uzupełnione karty pracy i odpowiedzi udzielane podczas zabawy w „pszczele koło fortuny”. Uśmiechy na twarzach, były wystarczającym dowodem na to, iż warsztaty spełniły swoją funkcję – nauki przez zabawę.
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie, wspólnie spędzony czas, oraz chęć współpracy. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, by znów wspólnie zgłębiać tajniki niezwykłego życia pszczół!
Tekst: Katarzyna Kowalczyk
Zdjęcia: Jacek Rosły