Przeskocz do treści Przeskocz do menu

DĄB BOLKO DRZEWEM ROKU 2015 !

  • 25-09-2015

Jury wybrało spośród 115 nadesłanych zgłoszeń finałową szesnastkę, „Bolko” uzyskał 5536 głosów i pokonał 15 finalistów z całej Polski. Uznany za pomnik przyrody, jeden z najpotężniejszych w Polsce,dąb szypułkowy „Bolko” ma imponujące rozmiary: obwód pnia 875 cm, wysokość 28 mi rozpiętość korony 36 m, szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat. Legenda głosi, że pod tym drzewem odpoczywał, podczas wypraw na Kijów w 1018 roku, sam Bolesław Chrobry.


Oceniający zwrócili szczególną uwagę na fakt, że park podworski w Hniszowie, ze stanowiącym jego największą atrakcję i ozdobę dębem Bolko, przyciągają corocznie w sierpniu tysiące uczestników popularnej w regionie imprezy, nazwanej od imienia dębu Bolkowaniem. Obchody są podzielone na dwa dni, pierwszy ma charakter sportowy, drugi – jarmarku, podczas którego odbywa się „Nadbużańska Akademia Smaku” – konkurs na najlepszą potrawę regionalną.

Urząd Gminy oraz jej mieszkańcy starają się by informacje o „Bolku” i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Bolko”. Początek ścieżki znajduje się ok. 500 m od drogi Dorohusk – Włodawa, na pd. – zach. krańcu wsi. Roztacza się stamtąd widok na aleję lipową prowadzącą do parku podworskiego w Hniszowie. Ogród dworski istniał tu już w XVI w., był jednak kilkakrotnie niszczony. Park, który możemy dzisiaj oglądać powstał w połowie XIX w. na bazie istniejącego drzewostanu, do którego należał dąb „Bolko”. Na trasie znajdują się okazałe drzewa (lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, kasztanowce białe – łącznie około 250 drzew 17 gatunków) oraz jeziorka (bagienka). Ciekawostką jest rosnąca tutaj iglicznia (glediczja) trójcierniowa, gatunekdrzewa z rodziny bobowatych, pochodzący z Ameryki Południowej. Długość ścieżki wynosi 1,2 km, czas przejścia – 30 minut. Trasę wyposażono w8tablic informacyjnych i przygotowano miejsc do odpoczynku w których prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.

Tekst: Monika Łój

Zdjęcia: Archiwum ZLPK OZ w Chełmie, Urząd Gminy Ruda Huta