Końcówka zimy to ostatni moment na przygotowanie budek do nadchodzącego okresu lęgowego.
Akcja czyszczenia budek lęgowych typu A prowadzona jest przez ZLPK Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie i dotyczy 30 budek lęgowych zawieszonych w 2015 r. w ramach akcji „Aktywna ochrona muchołówki białoszyjej w Strzeleckim Parku Krajobrazowym”. Budki zostały powieszone na wysokości 3-4 m w trzech skupiskach na terenie zwartego kompleksu Lasów Strzeleckich.
Dzięki prowadzonym działaniom weryfikujemy lokalizację budek, ich stan techniczny i zasiedlenie. Po pierwszych wyjazdach już możemy stwierdzić, że budki przetrwały te 6 lat w dobrym stanie technicznym. Nawet te do których próbował włamać się dzięcioł nosiły tylko niewielkie ślady rozkucia. Niemal każda skontrolowana budka była zasiedlona przez ptaki – w ich wnętrzach znajdowaliśmy nagromadzony materiał o grubości 10-15 cm składający się z drobnych gałązek, mchów, sierści zwierzyny płowej oraz ptasich odchodów i piór puchowych.
Do najciekawszych jak do tej pory znalezisk w budkach lęgowych możemy zaliczyć: niezapłodnione jajo z poprzedniego okresu lęgowego – najprawdopodobniej bogatki, gniazdo szerszeni i… żywą mysz leśną.
Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OZ w Chełmie)
Zdjęcia: Alicja Sulima (ZLPK OZ w Chełmie)