Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Czynna ochrona przyrody w Sobieszynie

W parku otaczającym Ośrodek Edukacji Ekologicznej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Sobieszynie zawisły nowe skrzynki lęgowe dla ptaków.

 

Piękne i słoneczne było poniedziałkowe przedpołudnie 14 października br. w parku otaczającym Ośrodek Edukacji Ekologicznej ZLPK w Sobieszynie. Jesienne słoneczko dogrzewało letnio. W koronach drzew dominowała co prawda zieleń, ale z większą lub mniejszą „nieśmiałością” wkraczały już barwy jesieni. Zaczęły żółknąć graby, na dębach pojawiały się natomiast brązowe liście zwiastując nieuchronną „siwiznę” czyli … całkowite poszarzenie. Jedynie klony bezpruderyjnie i nachalnie pożółkły od najniższych gałązek po czubek korony.

W takich właśnie pięknych okolicznościach przyrody (i niepowtarzalnych) zebrała się pod sędziwymi sobieszyńskimi drzewami grupa osób, w skład której wchodzili pracownicy ZLPK: Jarosław Szlendak – kierownik OEE w Sobieszynie i Krzysztof Wojciechowski, pracownik Biura ZLPK. Obecna była także główna sprawczyni całego „zamieszania”, Izabela Grzelak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach, która uczestniczy w Programie Stypendialnym „Lokalny lider wiedzy i ochrony środowiska”. Program skierowany jest do młodzieży i nauczycieli (opiekunów dydaktycznych) szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Jego celem jest „wsparcie rozwoju młodzieży szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego w zakresie: realizacji projektów przyrodniczych i prośrodowiskowych, edukacji ekologicznej i pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska, promowania wzorowych postaw proekologicznych, dbałości o środowisko i zdrowy tryb życia, czynnego udziału w zajęciach i projektach organizowanych przez wyższe uczelnie, instytuty badawcze, ośrodki edukacyjne, parki narodowe, muzea, ogrody zoologiczne, botaniczne oraz inne instytucje związane z ochroną środowiska”, a także „wsparcie nauczycieli zaangażowanych w działania uczniów związane z ochroną środowiska.” Wspomniany program jest organizowany i finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

W ramach realizacji projektów przyrodniczych i prośrodowiskowych Iza przygotowała (przy wydatnej pomocy taty, brata i kuzynów) skrzynki lęgowe dla dziuplaków i półdziuplaków, które zdecydowała się zawiesić w parku otaczającym Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie. Znajomość Izy z ZLPK ma już pewną tradycję. Uczennica brała aktywny udział w wakacyjnym czytaniu przyrody, które odbyło się w lipcu br. na terenie parku i przyległego kompleksu stawów rybnych.

W pogodny październikowy poniedziałek skrzynki lęgowe zawisły na parkowych drzewach i budynkach. Zawieszone zostały zgodnie z wszelkimi kanonami „sztuki budkarskiej”. Aktywną pomoc w tej pożytecznej inicjatywie wykazali słowem i czynem pracownicy ZLPK: Jarosław Szlendak i Krzysztof Wojciechowski, a nie małym wsparciem posłużyli też nasi stażyści, Pani Ola Kaźmierczuk i Pan Dawid Majewski. Mamy nadzieję, że skrzydlaci mieszkańcy docenią te starania i już na wiosnę (a może nawet zimą) skrzynki zostaną zajęte przez sikorki, szpaki, a możliwe, że nawet kopciuszki i muchołówki szare. Z całą pewnością będziemy uważnie śledzić proces zasiedlania skrzynek.

 

tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

foto: Aleksandra Kaźmierczuk