Przeskocz do treści Przeskocz do menu
  • 16-01-2020

15 stycznia 2020 roku pracownicy ZLPK Ośrodka Zamiejscowego w Zamościu podczas pracy w terenie obserwowali to co dzieje się w przyrodzie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

Jaką właściwie porę roku teraz mamy ? Astronomicznie i meteorologicznie – zima, ale fenologicznie to już początek wiosny. Przemawia za tym zaczynająca kwitnąć leszczyna Corylus. W bardziej nasłonecznionych miejscach zaczyna kwitnąć mniszek lekarski Taraxacum officinale, dzika róża Rosa canina ma już pierwsze tegoroczne liście. Wegetację rozpoczęła przytulia wonna Galium odoratum i pszeniec zwyczajny Melampyrum pratense. Na jednym ze stanowisk barwinka pospolitego Vinca minor pojawił się pierwszy niebieski kwiat. A i nawłoć pospolita Solidago virgaurea zaczyna się żółcić. To dobra wiadomość dla pszczół miodnych Apis melifera, które tego dnia „radośnie bzyczały w słoneczku”. Nie dziwi obecność pąków na drzewach, ale niektóre wyglądają jakby za chwilę miały pojawić się liście lub kwiaty.

Ale to dopiero połowa stycznia. Na razie zapowiadane jest ochłodzenie. Nie ma jednak co spodziewać się opadów śniegu czy ujemnych temperatur. Prognozy pogody przewidują deszcz i mgły. Temperatura nocą może spaść nieco poniżej zera.

Zima jednak w naszym klimacie trwa do 28 lutego (meteorologiczna) lub do początku wiosny (astronomiczna).

 

Tekst: Małgorzata Grabek

Zdjęcia: Małgorzata Bielecka, Małgorzata Grabek