Przeskocz do treści Przeskocz do menu

CHROBOTEK RENIFEROWY

  • 10-12-2020

Chrobotek reniferowy Cladonia rangiferina jest jednym z wielu porostów należącym do bardzo bogatej rodziny chrobotkowatych. Jest to krzaczkowaty porost. Bardzo do niego podobne są chrobotki: leśny, łagodny i najeżony. Chrobotek reniferowy wyróżnia się między innymi wyraźnie szaro popielatą plechą. Najczęściej spotkamy go w borach chrobotkowych czyli miejscach ubogich i suchych. Nazwa tego chrobotka nie jest przypadkowa. Stanowi on ważną bazę pokarmową dla reniferów i karibu. W Polsce chętnie zjadany jest przez jelenie czy sarny. Ludzie wykorzystują go do produkcji antybiotyków, alkoholu oraz do celów zdobniczych.

Warto jednak wiedzieć, że chrobotek reniferowy znajduje się w Polsce pod ochroną częściową. Nie pozyskujemy go z naturalnych siedlisk.

A co to są porosty ?

Porosty to tzw. lichenizowane grzyby znaczy to, że strzępki grzyba współdziałają z komórkami glonu. Jak wiemy grzyby nie przeprowadzają fotosyntezy, więc niezbędne substancje strzępki pobierają od glonu. W zamian za to grzyb przytwierdza glony do podłoża i dzieli się wodą z solami mineralnymi. Za wygląd porostu odpowiada grzyb.

Porosty są ważnym źródłem wiedzy o stanie czystości powietrza. Stworzona została specjalna skala porostowa. Obserwując rodzaj plechy porostów możemy ocenić stan czystości powietrza w naszej okolicy. Każdy może to zrobić. Wystarczy zwrócić uwagę na dwa porosty: złotorost ścienny i pustułkę pęcherzykowatą. Złotorost występuje w miejscach o dużym stężeniu azotu, pustułka w takich miejscach ginie. Jest bardzo wrażliwa na związki azotu w powietrzu.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek