Pracownicy Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” zajmują się nie tylko okolicami Janowa Lubelskiego i otaczającymi go lasami ale również Kraśnickim Obszarem Chronionego Krajobrazu gdzie odkrywamy wiele perełek dawnej architektury. Cennym przykładem drewnianej budowli sakralnej z XVIII jest kościół w Dzierzkowicach, charakterystyczny dla terenów południowej Lubelszczyzny i zaliczany do grupy kościołów bez wieżowych typu „kraśnickiego”. Bardzo ciekawa jest jego historia. Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii Dzierzkowice pochodzi z początku XIV wieku. Podczas reformacji proboszcz zmuszony był opuścić świątynię. W XVIII wieku kościół spłonął. Obecny został wzniesiony w latach 1730-1748, konserwowany przez bpa. Kajetana Sołtyka w 1750 roku. W czasie działań wojennych w lipcu 1915 roku spalone zostały budynki parafialne oraz plebania, a wraz z nią spłonęły stare dokumenty i księgi sięgające początku XVII wieku. Z pożogi wojennej ocalał jedynie drewniany kościół, który był odnowiony w latach 1766-81, a następnie gruntownie restaurowany w 1892 roku, ze znacznym podwyższeniem nawy, dobudową kruchty i otynkowaniem wnętrza. Po raz kolejny remontowany w 1974 i 1986 roku. W 1880 roku przy kościele wzniesiona została murowana dzwonnica-brama.
Dzierzkowski kościół jest budowlą jednonawową, konstrukcji zrębowej, orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięty trójbocznie ze skarbczykiem i zakrystią. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Ołtarz główny późnobarokowy, rokokowe ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica.
Ciekawostką jest kamienny zegar słoneczny w kształcie serca z 1704 roku z napisem Dębno. Drewniany kościół w Dzierzkowicach jest bardzo cenną drewnianą świątynią , którą należy koniecznie odwiedzić i nacieszyć oczy jej przepięknym zewnętrznym wyglądem, oraz jednolitym późnobarokowym wyposażeniem wnętrza.
Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim
Zdjęcia: M. Grzyb ZLPK OZ w Janowie Lubelskim