Przeskocz do treści Przeskocz do menu

BOĆKOWE KŁOPOTY

  • 27-07-2015

Oczywiście jak wszędzie zdarzają się wypadki w ptasich gniazdach. Szczególnie, gdy są narażone na porywiste wiatry, burze. Nielotne jeszcze pisklęta zostają porywane przez wiatr
i nie są w stanie wrócić samodzielnie do gniazda. Zdarzają się również przypadki, kiedy pisklę wypadnie z gniazda lub zostanie wyrzucone.

Ludzka chęć niesienia pomocy bezbronnym ptakom jest szczególnie silna. Żeby ta pomoc przyniosła oczekiwane skutki należy posiadać podstawową wiedzę na temat z biologii konkretnego gatunku.

Dziś skupimy swoją uwagę na bocianie białym.

Jako ornitolog otrzymuję mnóstwo telefonów z prośbą o rady oraz niekiedy bezpośrednie działanie przy próbach pomocy bocianom.

Co robić kiedy zauważymy bociana w nietypowej sytuacji? Przede wszystkim należy właściwie ocenić ptaka, rozpoznać jego wiek, stan zdrowia i kondycję. Musimy wziąć pod uwagę, iż chore lub zestresowane zwierzę może nas zaatakować. Dlatego nie należy prowadzić samodzielnych działań.

Czego należy się spodziewać po rannym dorosłym bocianie? Może uderzać zamkniętym dziobem w głowę osoby, a dokładniej pomiędzy oczy lub w oczy. Osobiście doświadczyłem takich ataków, ale byłem na nie przygotowany. Co robić? Przede wszystkim po schwytaniu przykryć głowę ptaka jakimś materiałem. Jeśli ptak nie widzi to nie czuje wtedy zagrożenia, nie broni się agresywnie. W tej sytuacji można delikatnie zbadać bociana, sprawdzić czy nie ma złamanych skrzydeł i nóg. W przypadku złamania postępujemy analogicznie jak z człowiekiem. Chorym ptakom, zgodnie z przepisami prawa, opiekę powinna zapewnić gmina, z czym bywa bardzo różnie.

Zdarza się, iż bociany z różnych przyczyn są wychowywane przez ludzi. Nieświadomie karmione są często dużą ilością mięsa kurczaka, które niejednokrotnie zawiera sterydy, antybiotyki itp., magazynując się w tkankach. Bocian się po prostu tuczy i zamiast 5 kg potrafi ważyć 8 – 10 kg. Należy pamiętać, że główny pokarm tego gatunku stanowią nie „legendarne żaby” (1%), a ryby, myszy, owady, dżdżownice, węże, szarańczaki zawierające niezbędne składniki do budowy kości, piór, tkanki rogowej.

W przypadku wypadnięcia młodego osobnika z gniazda, należy spróbować włożyć je tam z powrotem. Jeśli brak takiej możliwości, należy obok gniazda wykonać podwyższenie (np. bela siana, słomy, sterta palet itp.) i umieścić tam pisklę. Jest ono wtedy zabezpieczone przed drapieżnikami, rodzice mogą je dokarmiać, mają też możliwość trenowania sztuki latania.

Na zakończenie wspomnę, iż populacja bociana białego w Polsce niestety maleje,
a rośnie w Europie zachodniej (np. Hiszpanii, Francji). Przyczyn jest wiele m.in. : obniżenie poziomu wód gruntowych, melioracje odwadniające, przekształcenia użytków zielonych w pola uprawne, "zadrutowanie krajobrazu", zmiany pokryć dachowych i związane z tym przenoszenie się bocianów na czynne słupy energetyczne, stosowanie w rolnictwie plastikowych sznurków używanych do wiązania siana i słomy. Bezpośrednim zagrożeniem są także urządzenia energetyczne (tzw. rozłączniki i stacje transformatorowe na których dochodzi do śmiertelnych porażeń prądem).

Zdjęcia i opracowanie Robert Wróblewski