Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Birdwatching w Sobieszynie

  • 25-03-2021

Wiosna to doskonały moment, żeby rozpocząć przygodę polegającą na „podglądaniu” ptaków (birdwatching). Ptaki można obserwować wszędzie i o każdej porze roku, jednak okresami o największej różnorodności obserwacji są wiosenne i jesienne migracje.

Miejscami szczególnie sprzyjającymi obserwacjom są wszelkie środowiska o zróżnicowanym charakterze: zbiorniki wodne i inne obszary wodno-błotne, podmokłe łąki, krajobraz rolniczy z miedzami i zadrzewieniami śródpolnymi, rozległe lasy w małym stopniu przekształcone przez człowieka, skraje lasów i zadrzewień, tereny górskie.

Ptaki można obserwować gołym okiem lub przez przyrządy optyczne (lornetkę, lunetę), natomiast „utrwalać” za pomocą aparatów fotograficznych lub kamer filmowych. Wyprawom ornitologicznym towarzyszy zazwyczaj zgłębianie wiedzy na temat ich wyglądu, głosów, zachowań i biologii. Miłośnicy tego hobby nazywani są ornitologami amatorami, ptasiarzami lub (rzadziej) ptakolubami.

W Europie birdwatching jest szczególnie popularny na Wyspach Brytyjskich – liczbę tamtejszych birdwatcherów szacuje się na 3-4 mln, a w Polsce a w Polsce – na kilka tysięcy.

Idealnym miejsce do obserwacji ptaków są tereny wokół Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie, który zlokalizowany jest w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza” – miejsca obowiązkowego na mapie lubelskich ornitologów i nie tylko…

 

Tekst i foto: Marcin Kozieł (Biuro ZLPK w Lublinie)