Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Bioróżnorodność, poznaj by zachować” – Park Reagana w Gdańsku

  • 30-05-2017

Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku była Wisła. „Wisła to temat rzeka. Najdłuższa rzeka w Europie w całości przebiegająca w granicach jednego państwa. To najbardziej polska z naszych rzek. Królowa. Swój bieg kończy w Morzu Bałtyckim. Przepływając przez cały kraj łączy południe z północą, a - dzięki swoim dopływom - wschód z zachodem. Jest przedmiotem, a może właśnie podmiotem, troski wszystkich Polaków. To wspaniałe dziedzictwo przyrody, ostoja różnorodności biologicznej. Jej „dzikość” fascynuje nie tylko przyrodników, ale także podróżników, którzy zmagają się z nią kajakiem, rowerem, pieszo. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły, otwierając tym samym dyskusje oprzyszłości tej wspaniałej rzeki” .

Na Pikniku po raz pierwszy swoje stoisko prezentował Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Osoby odwiedzające w trakcie trwania Pikniku stoisko Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, mogły zapoznać się z tematyką, dotyczącą obszarów chronionych Lubelszczyzny, które nierozerwalnie związane są z królową polskich rzek, Wisłą, tj. Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego i Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Na jednym z roll – up zobaczyć można było najciekawszy inajpiękniejszy na tym obszarze kamieniołom, powstały w okresie kredy, a wiec ok.65 mln lat temu, zlokalizowany w miejscowości Piotrawin. Kolejne roll-up prezentowały kamieniołomy kredowe, zlokalizowane Kazimierzu Dolnym i Bochotnicy. Prezentowane skamieniałości zwierząt kopalnych można było dotknąć, co dla wielu młodych uczestników Pikniku było szczególną atrakcją. Najmłodsi długo głowili się skąd w środku Polski znalazły się muszle małży i inne odciski zwierząt morskich, takich jak gąbki, belemnity, jeżowce. Atrakcją stoiska było przyrodnicze Koło fortuny. Wszyscy spróbować mogli szczęścia, odpowiadając na wylosowane pytania zzakresu przyrody ożywionej i nieożywionej. Nagrodami były informatory o parkach, albumy, przewodniki po ścieżkach rowerowych i inne atrakcje, promujące Lubelskie Parki Krajobrazowe. Młodzi ludzie uzdolnieni plastycznie próbowali swych sił, rysując nadwiślańskie krajobrazy okolic Kazimierza Dolnego, a najmłodsi uczestnicy Pikniku - przygotowane kolorowanki.

Spodziewamy się, że owocem naszego udziału w Pikniku będą - licznie już zapowiedziane - odwiedziny naszych Parków Krajobrazowych. Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody. Do zobaczenia na szlakach.

Roll-ap prezentowane były dzięki uprzejmości Biblioteki Powiatowej w Opolu Lubelskim.

Tekst: Maria Straka ZLPK OZ Lubartów

Zdjęcia: Piotr Deptuś ZLPK OZ Lubartów, Artur Baran Biuro ZLPK