Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Bieg Tropem Wilczym w Sobieszynie

  • 08-03-2022

W dniu 6 marca br. w wielu miejscach w Polsce odbył cykliczny już Bieg Tropem Wilczym upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. W tym roku aktywnie włączyliśmy się w organizację biegu i na biegowej mapie Polski pojawił się bieg wytyczony w okolicy Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gmina Ułęż - blisko natury. 

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych był współorganizatorem - X edycji Biegu Tropem Wilczym w Sobieszynie – na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie. W biegu udział wzięło 100 dorosłych biegaczy i 40 dzieciaków. Trasa o symbolicznej długości 1963 m (nawiązująca do roku w którym zginął ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego) wiodła przez las i skrajem kompleksu stawów. Bieg miał charakter trailowy i prowadził po miękkiej nawierzchni, z naturalnymi przeszkodami typu pnie i gałęzie. Trasa została określona jako wymagająca ale wyjątkowo ładna.

Podczas wydarzenia nasi edukatorzy z Ośrodków Zamiejscowych w Lubartowa, Janowa Lubelskiego, Biura ZLPK oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie edukowali przyrodniczo uczestników biegu jak również osoby towarzyszące, nie biorące udziału w biegu. ZLPK wystawił także wystawę zdjęć przyrodniczych „Oko w Oko” autorstwa Pana Andrzeja Blachy.  Były także atrakcje dla najmłodszych uczestników. Nawiązując do hasła wydarzenia, dzieci mogły m.in. sprawdzić się w rozpoznawaniu tropów zwierząt (także wilczych) zagrać w przyrodnicze koło fortuny lub ułożyć mega puzzle z wizerunkiem zimorodka czy jelenia. Były również ciekawe zagadki o tematyce przyrodniczej. Za udział w zabawach i edukacji dzieciaki otrzymywały przyrodnicze upominki. Starsi uczestnicy zasięgali informacje o ofercie edukacyjnej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.  Była to także świetna okazja do promowania Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”, gdyż wydarzenie odbywało się na jego obszarze. Odwiedzający nasze stoiska chętnie brali publikacje ZLPK takie jak mapy czy przewodniki parków krajobrazowych. Po biegu miało miejsce ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek. Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu zorganizowała wystawę patriotyczną i występ artystyczny. Można było także zwiedzać miejscową Izbę Tradycji.

Partnerem był Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

Tekst: Jarosław Szlendak
Zdjęcia: Wojciech Niedziółka, Krzysztof Wojciechowski i Michał Zieliński