Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ATRAKCJE PARKU KRAJOBRAZOWEGO „LASY JANOWSKIE”

  • 09-09-2016

Teren parku jest miejscem występowania około ośmiuset gatunków roślin co stanowi 1/3 wszystkich gatunków jakie można spotkać na terenie Polski. Spośród nich należy wymienić: widłak jałowcowy, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, podkolan biały, gnieźnik leśny i wiele innych.Różnorodność środowiska leśnego i mała gęstość zaludnienia sprawie, że ”Lasy Janowskie” stały się domem dla wielu gatunków zwierząt m.in. wilka, sarny, dzika, jelenia, łosia, bobra, rysia. Jedną z najliczniejszych grup są ptaki – ponad 160 gatunków w tym – bielik, głuszec, orlik krzykliwy, bocian czarny, cietrzew i inne.

Dla ochrony najcenniejszych terenów powołano w Lasach Janowskich 6 rezerwatów przyrody: Szklarnia, Imielty Ług, Lasy Janowskie, Kacze Błota, Jastkowice oraz Łęka.Aby można było obcować z przepiękną przyrodą w parku powstały trzy ścieżki przyrodnicze.Mimo tego bogactwa przyrody Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie” od wielu lat najbardziej znany jest z ostoi konia biłgorajskiego. Jest to potomek dzikiego konia leśnego – tarpana skrzyżowanego z roboczymi końmi chłopskimi, a nierzadko też z bardziej szlachetnymi rasami.Ostoję konia biłgorajskiego założono w 1986 r. w Szklarni na terenie Parku Krajobrazowego. Obecnie w ostoi przebywa stado koni biłgorajskich oraz stado konika polskiego. Konie te trzymane są w naturalnych warunkach, gdzie dokarmiane są tylko wzimie.W minionych latach z różnych powodów stado kani biłgorajskich niebezpiecznie się zmniejszyło a klacze nie mogły być zaźrebiane.Sytuacja ta uległa poprawie, dzięki współpracy ZLPK z Uniwersytetem Przyrodniczym wLublinie oraz z Ośrodkiem Hodowli Koników Polskich we Floriance w Roztoczańskim Parku Narodowym.Obecnie osiem klaczy konika biłgorajskiego jest zaźrebionych i z niecierpliwością oczekujemy wiosennych porodów. Natomiast stado konika polskiego powiększyło się o pięć rozbrykanych źrebaków.

Walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz atrakcje Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” inspirują do zwiedzania i poznawania otaczającej przyrody.

Tekst : Marek PiechZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: Archiwum PK „Lasy Janowskie”