Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Artur Tabor - Wspomnienie

  • 13-01-2016

Artur Tabor polski fotografik i filmowiec, autor filmów przyrodniczych, podróżnik. Urodził się w 1968r w Radomiu. Pasją jego życia była fotografia przyrodnicza, której poświęcił kilkanaście lat swego krótkiego życia. Mawiał, że to jego sposób na życie, pełne przygód iartystycznych doznań. Do tego rodzaju fotografii niezbędna była dobra kondycja fizyczna iwiedza przyrodnicza, którą zgłębiał studiując na Akademii Podlaskiej w Siedlcach (dawniej Wyższa Szkoła Rolniczo – Pedagogiczna, obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Artur Tabor specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kilka miesięcy w roku spędzał na podglądaniu przyrody - budował specjalne kryjówki wysoko w konarach drzew, wkopywał się w ziemię, przemierzał łodzią bagna i rozlewiska, zamaskowany skradał się do zwierząt.

Pisał tak: „BUG – magia rzeki i ludzi. Historia fascynacji tą rzeką to również historia mojego życia, które splata się z Bugiem(…)”.Pierwsze jego dzieła powstawały na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, w 1999 roku ukazał się album „Bug. Nadbużańskie Podlasie” wydawnictwa Prószyński i S-ka, do którego Pan Artur materiał zbierał przez 5 lat. W 2001 roku zrealizował film przyrodniczy „Podlaski Przełom Bugu”, za który w 2002 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Ekologicznych w Przysieku koło Torunia otrzymał I nagrodę. W 2008 roku ukazał się kolejny album „BUG. Pejzaż nostalgiczny” wydawnictwo Gondwana, pisał w nim, że ten album to jego podziękowanie dla wszystkich ludzi, których spotkał nad Bugiem, dzięki którym zrozumiał pewne rzeczy i był kim był. Przez pracowników Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu Pan Artur zostanie zapamiętany jako osoba skromna, pracowita i otwarta na świat i ludzi. Swoją życiową pasją starał się „zarażać” innych, m.in.poprzez organizację warsztatów fotograficznych dla młodzieży ze szkół leżących na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Ci, którym udało się w nich uczestniczyć zapamiętają ten wspólnie spędzony czas jako wielką przygodę z fotografią i rodzimą przyrodą.

Jego dorobek „artystyczny” jest bardzo bogaty, o czym możemy przekonać się szukając informacji na temat jego osoby na oficjalnej stronie www.arturtabor.pl, po realizacji filmu oParku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu powstawały kolejne: „Nadbużański Park Krajobrazowy", "Góry Stołowe", "Dolina Krasnej", "W obronie rzeki". W 2005 ukończył dwa kolejne filmy "W krainie Jodły, Buka i Tarpana" oraz "Małopolski Przełom Wisły".

Poza wyżej wspomnianymi albumami fotograficznymi był również autorem innych, tj.: " ZBliska i Z Daleka. Piła i Okolice", "Kathmandu-Szkice" oraz "Królestwo Dzikich Gęsi" (wspólny projekt zPrzemysławem Szymońskim),"Wisła - królowa rzek".

Przez wiele lat współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej w Polsce, takimi jak m.in. Zwierzaki, Echa Leśne, Głos Lasu, Brać Łowiecka, Łowiec Polski, National Geographic, oraz agencjami zachodnimi m.in. z BBC (Nature Picture Library).Jego prace można było podziwiać nawielu zbiorowych i indywidualnych wystaw fotograficznych. Wroku 2002 wystawa indywidualna Artura pt. "Te co skaczą i latają" zdobyłaI nagrodę przyznaną przez jury fotografików na Międzynarodowym Festiwalu Mikrosfera wBiałowieży. Był członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, laureatem wielu nagród, m.in. Ludomira Benedyktowicza wdziedzinie artystycznej, Grand Prix wkonkursie fotograficznym "Łowca Polskiego" im. Włodzimierza Puchalskiego oraz nagrody wKonkursie Polskiej Fotografii Prasowej.

Jego najwybitniejszym dziełem był album "Sowy Polski", do którego zbierał materiał ponad 8 lat. O skali fotograficznej trudności tego projektu świadczy fakt, że większość sów to ptaki prowadzące nocny tryb życia i dlatego ich fotografowanie wymaga oprócz wielkich umiejętności również wyjątkowego zaangażowania i pracowitości. Książka nawiązuje do słynnych albumów Włodzimierza Puchalskiego i oprócz zdjęć zawiera dużo informacji poświęconych każdemu gatunkowi oraz opisy przygód jakie spotkały Artura podczas pracy nad albumem.Książka stała się bestsellerem na naszym rynku i cały jej nakład rozszedł siębłyskawicznie.

Już po jego śmierci powstał film „Sowy Polski” na bazie nakręconych przez Niego ujęć filmowych, który został uzupełniony i dokończony rok później przez Jego przyjaciół, pod okiem żony - Jolanty Tabor. Poniżej film akomentarz do niego przetłumaczono na język angielski i dodano w postaci napisów, tak by film mógł dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Artur Tabor zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku podczas wyprawy do Mongolii, w uznaniu zasług Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Artura Tabora medalem "Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem".

Tekst M. Żychowska