Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Album „Lubelska symfonia krajobrazów” nagrodzony!!!

Szanowni Państwo miło jest nam poinformować, że album fotograficzny „Lubelska symfonia krajobrazów”, wydany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Kartpol s.c., zdobył II miejsce w kategorii albumy krajoznawcze na 27 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali, która odbędzie się 2 lutego 2019 w trakcie TOUR SALONU Międzynarodowych Targów Poznańskich.
 
 
W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 roku w Centralnej Bibliotece PTTK w Warszawie Jury 27 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego w składzie: Anna Zbrożek (Polska Organizacja Turystyczna), Agnieszka Fietkiewicz-Zapalska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Andrzej Tomaszewski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w Warszawie), Wiesław Ostrowski (Instytut Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego), Józef Partyka (Ojcowski Park Narodowy), Małgorzata Pawłowska (Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie), Szymon Bijak (Komisja Krajoznawcza ZG PTTK w Warszawie), Zbigniew Szmidt (Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych w Poznaniu), Maria Janowicz (komisarz Przeglądu) dokonało oceny publikacji zgłoszonych w Przeglądzie.
 
W Przeglądzie wzięło udział 70 wydawców, którzy w 113 zgłoszeniach przysłali 134 publikacje.
 
Publikacje zgłoszone do udziału w Przeglądzie oceniane były w sześciu kategoriach:
  • albumy krajoznawcze,
  • przewodniki,
  • monografie oraz inne opracowania krajoznawcze,
  • mapy i atlasy,
  • wydawnictwa dla dzieci,
  • informatory krajoznawcze i foldery.
Przedmiotem oceny Jury była krajoznawcza zawartość publikacji oraz forma prezentacji walorów opisywanego terenu:
  • w zakresie walorów treściowych:
  • jakość dokumentacji krajoznawczo-turystycznej,
  • język i styl wypowiedzi,
  • użyteczność w zakresie informacji krajoznawczej i turystycznej.
  • w zakresie sztuki edytorskiej:
  • opracowanie graficzne i estetyczne,
  • staranność opracowania edytorskiego,
  • jakość poligrafii.
Album fotograficzny, wydany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Kartpol s.c., jest wyjątkowy, bo ukazuje województwo lubelskie przez pryzmat 17 parków krajobrazowych (najwięcej w Polsce). Każdy z nich jest inny, a przez to niezwykły i niepowtarzalny. Każdy ukrywa inne skarby i tajemnice. Obszary te różnią się nie tylko pod względem zajmowanej powierzchni, ale przede wszystkim formą i rangą walorów dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego.
 
Parki krajobrazowe województwa lubelskiego można nieustannie odkrywać na nowo i zachwycać się ich pięknem. Niezależnie od tego, którą porę roku wybierzemy na ich odwiedzenie, czy będzie to wiosna, lato, jesień, czy zima, każda urzeknie nas bogactwem i różnorodnością wzorów, kształtów, barw i dźwięków. Pora dnia, słońce, wiatr, deszcz lub śnieg sprawią, że raz kadrowany obraz nigdy się nie powtórzy. Przedstawione w niniejszym albumie fotografie ukazują niepowtarzalne piękno lubelskich krajobrazów. Dopełnieniem tych niezwykłych obrazów są portrety roślin i zwierząt, niekiedy bardzo rzadkich i wyjątkowo cennych (w skali kraju czy Europy). Autorom prezentowanych fotografii udało się uchwycić ulotne chwile, momenty oraz sceny pełne życia, ale również dramatów…
 
Każdy z nas, wcześniej czy później czuje nieodpartą potrzebę kontaktu z przyrodą – najlepiej taką nietkniętą ludzką ręka. Lubelskie parki krajobrazowe są ku temu doskonałym miejscem, dlatego – z pełnym przekonaniem – serdecznie zapraszamy do odwiedzenia lubelskich parków krajobrazowych.
 
Album fotograficzny „Lubelska symfonia krajobrazów” ukazuje najcenniejsze i najpiękniejsze zakątki parków krajobrazowych województwa lubelskiego, gdzie nieprzerwanie od tysięcy lat przyroda harmonijnie przeplata się z kulturą i historią i według własnego rytmu „maluje” niezwykłe krajobrazy.
 
Z tego miejsca jeszcze raz chcemy podziękować autorom fotografii – pracownikom Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: Małgorzacie Grabek, Pawłowi Łapińskiemu, Jolancie Kiszce, Marcinowi Koziełowi, Krzysztofowi Wojciechowskiemu, Robertowi Wróblewskiemu, Michałowi Zielińskiemu oraz osobom, które od wielu lat, z pasją zajmują się fotografią przyrodniczą: Piotrowi Bakunowi, Andrzejowi Blasze, Wojciechowi Chudzikowi, Michałowi Gałanowi, Dariuszowi Kosteckiemu, Tadeuszowi Mierzwie, Marcinowi Najdziońskiemu, Andrzejowi Różyckiemu, Markowi Rysiowi, Danucie Urban, Janowi Walencikowi, Arkadiuszowi Stachowiczowi, Rafałowi Siekowi, Tadeuszowi Żaczkowi.
 
Bez Państwa zaangażowania ten sukces byłby nie możliwy. Serdecznie Państwu gratulujmy niezwykłych fotografii.
 
 
Tekst: Marcin Kozieł (Biuro ZLPK)