Przeskocz do treści Przeskocz do menu

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA W ZALESIU

  • 03-10-2020

Akcja „Sprzątania świata” to wydarzenie zapoczątkowane w Australii w 1989 roku. tradycją stało się, że jej termin to trzeci weekend września. W Polsce po raz pierwszy akcja ta odbyła się w 1994 roku i jest kontynuowana do chwili obecnej. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczestników i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie  wszystkim,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Początkowo w akcji uczestniczyli głównie młodzież szkolna i harcerze. Jednak z biegiem czasu do akcji zaczęli zgłaszać się pracownicy firm czy osoby niezrzeszone.

W ubiegłym roku akcję „Sprzątania świata” Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie został zorganizowany wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową Nr 2 w Rykach im. Jana Pawła II.

Tym razem ze względu na zaangażowanie w wieloetapowe wydarzenie edukacyjno – promocyjne pod nazwą Odkrywcy Lubelskich Parków Krajobrazowych akcję „Sprzątanie świata” zorganizowano  3 października  wspólnie z OSP Zalesie. W akcji uczestniczyło ponad 20 osób z całego przekroju wiekowego od dzieci do osób bardzo dojrzałych. Spotkanie zaczęło się od pogadanki na temat zasad segregacji śmieci przedstawionego przez Jarosława Szlendaka – pracownika Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie. Następnie uczestnicy akcji zabezpieczeni w rękawiczki i worki na różne frakcje ruszyli zbierać śmieci.

Po blisko 2 godzinach można było zobaczyć efekt naszej pracy i było to 24 zebrane worki różnego rodzaju śmieci. Z jednej strony cieszy efekt czyli duża ilość zebranych śmieci, ale z drugiej strony to przeraża skala zjawiska wyrzucania ich w miejsca do tego nie przeznaczone.

 I tu pojawiają się przemyślenia do wszystkich, którzy przynajmniej raz wyrzucili odpadki gdzie indziej niż śmietnik: Czy Ci nie wstyd, gdy widzisz dzieci sprzątające parki, skwery, lasy i najbliższe otoczenie? Zastanów się na tym co robisz, zanim wyrzucisz z samochodu worek śmieci do rowu, czy butelkę po napoju w parku, nad wodą bądź lesie. Ktoś, kiedyś i tak będzie musiał to sprzątnąć, aby nie zatruwać i nie zanieczyszczać środowiska. To wstyd, że dzieci rozumieją to lepiej, niż Ty!       

 

Dziękuję bardzo OSP Zalesie za pomoc w akcji.

Tekst i zdjęcia : Jarosław Szlendak