W bieżącym roku Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych na zaproszenie i wespół z Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej zainicjował Akademię Małego Przyrodnika. Pierwsze cztery spotkania Akademii mamy już za sobą.
Inicjatywa Akademii Małego Przyrodnika wyszła od Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej. Dyrektor tej placówki Pani Dorota Rybczyńska zwróciła się z prośbą do Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych o wsparcie merytoryczne tego projektu. ZLPK odpowiedział pozytywnie, bo i nie mogło być inaczej, wszak w granicach gminy Krasnystaw położony jest fragment Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny oraz Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Spotkania edukacyjne odbywały się pod hasłem „Przyroda wokół nas”, bo poznawanie przyrody warto zacząć od najbliższego otoczenia. Zwłaszcza kiedy jest ono tak piękne, jak w gminie Krasnystaw. Adresatami Akademii byli przedszkolacy i uczniowie początkowych klas ze szkół podstawowych z terenu gminy Krasnystaw. Odbyły się cztery spotkania w Niemienicach, Siennicy Nadolnej i Małochwieju Małym. Zajęcia prowadzili edukatorzy ZLPK: Alicja Sulima z Oddziału w Chełmie, Małgorzata Grabek z Oddziału w Zamościu i Krzysztof Wojciechowski z Biura ZLPK w Chełmie przy aktywnym wsparciu naszych praktykantek i praktykantów: Zuzi, Karoliny, Dawida i Kamila. W zajęciach udział brały przedszkolaki i uczniowie z Przedszkola w Niemienicach, Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem, Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwy w Siennicy Nadolnej, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Siennicy Nadolnej i Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym.
Zakładano, że w Akademii udział weźmie ok. 120 uczniów tymczasem rzeczywistość przerosła te oczekiwania o … prawie 100 !. Łącznie w zajęciach edukacyjnych wzięło udział 216 uczniów i przedszkolaków z w/w placówek. Wszyscy oni poznawali przyrodę swojego otoczenia tak poprzez teorię (prezentacje tematyczne), praktykę (wycieczki terenowe) oraz „manualnie” wykonując różnego rodzaju zadani, malując itp. Mali studenci wykazywali żywe zainteresowanie otaczającą przyrodą (zwłaszcza kiedy miała ona wygląd dudka, który niemal zaglądał nam w okno Wiejskiego Domu Kultury w Małochwieju Małym), chętnie i aktywnie brali udział w wycieczkach terenowych czy zajęciach praktycznych. I co ważne deklarowali stanowczą chęć udziału w kolejnych zajęciach.
Niewątpliwy sukces pierwszego turnusu Akademii zachęcił nas do kontynuowania tej pożytecznej inicjatywy i kolejne spotkania AMP odbędą się na pewno jeszcze w tym roku.
Przeprowadzenie Akademii nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Rybczyńskiej dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej za przychylność i wsparcie oraz pracownikom tej placówki, a zwłaszcza Panu Wojciechowi Husowi, który jest koordynatorem i dobrym duchem całego przedsięwzięcia. Dziękujemy nauczycielom i opiekunom przedszkolaków i uczniów. Dziękujemy także Pani Marii Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo” za ciepłe i inspirujące przyjęcie w Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym.
I już szykujemy się do kolejnych edycji Akademii Małego Przyrodnika.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK w Chełmie
Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK w Chełmie, z archiwum ZLPK, Wojciech Hus, Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej