Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Akademia Kozłowiecka z udziałem pracowników ZLPK

W dniu 16 marca br. w oszałamiających pięknem wnętrzach Pałacu Zamoyskich w Kozłówce odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademii Kozłowieckiej. W tegorocznej Akademii udział wzięli także przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Akademia Kozłowiecka to cykl spotkań (czterech w ciągu roku), które mają za zadanie przybliżyć Katolicką Naukę Społeczną i ukazać, w jaki sposób praktycznie wprowadzać jej zasady. Do uczestnictwa w Akademii są zaproszeni samorządowcy, przedstawiciele mediów i przedsiębiorcy, czyli ci wszyscy, których praca ma znaczący wpływ na życie innych osób i którzy nieraz stają w obliczu poważnych dylematów moralnych.

Akademia czerpie inspirację ze spotkań prowadzonych w czasie II wojny światowej przez ks. dra Stefana Wyszyńskiego dla osób, które podobnie jak on urywały się przed Niemcami w gościnnych progach pałacu Zamoyskich w Kozłowce. Te nieformalne spotkania poruszające ważne kwestie społeczne w kontekście nauki Kościoła Katolickiego nazywane były przez ich uczestników Akademią Kozłowiecką.

W roku ubiegłym Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana Oddział Lubelski zainspirowane tymi spotkania rozpoczęło organizację podobnego cyklu dotyczącego postaci Prymasa Stefana Wyszyńskiego, jego nauczania a także katolickiej nauki społecznej w ogóle. Dzięki współpracy z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce spotkania te mogą się odbywać w pierwotnym miejscu Akademii Kozłowieckiej czyli w przepięknym Pałacu Zamoyskich.  

 

Akademia Kozłowiecka 2019

Tegoroczny cykl spotkań Akademii Kozłowieckiej został zainaugurowany w minioną sobotę 16 marca. Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu uczestników: samorządowców, społeczników, członków Civitas Christiana, dziennikarzy i innych. W gronie uczestników znalazła się także Pani Justyna Jędruch – Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Krzysztof Wojciechowski – pracownik Biura ZLPK.

Akademia rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą, którą celebrował ks. dr Krzysztof Stola, asystent lubelskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Po Mszy uczestnicy przeszli do najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia w Pałacu Zamoyskich – salonu czerwonego, w którego ścianach obwieszonych portretami królów, hetmanów i obrazami ważnych wydarzeń z historii Rzeczpospolitej odbyła się dalsza część spotkania. Słowo inauguracyjne wygłosiła Pani Anna Fic-Lazor – dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce a jednocześnie współorganizatorka Akademii Kozłowieckiej oraz Pan Marcin Sułek – dyrektor lubelskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana pomysłodawca i organizator Akademii.

Z pierwszym referatem wystąpiła siostra Faustyna Szulc FSK z Klasztoru Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. Referat nosił tytuł „Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński duchowy syn twórców dzieła Lasek” i był bogato okraszony cytatami z listów i wspomnień ks. Prymasa oraz wieloma archiwalnymi zięciami.  

Po referacie siostry Faustyny miała miejsce krótka prezentacja książki „Z głębi duszy”, której redaktorką była Pani Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Książeczka jest zbiorem rozważań Prymasa bardzo pomocnym także przy osobistej refleksji.

Kolejny referat pt.: „Sługa Boży Stefan Wyszyński popularyzatorem katolickiej nauki społecznej” wygłosił prof. Karol Klauza z Katedry Semiotyki i Retoryki Dziennikarstwa Audiowizualnego KUL. Po tej prezentacji nastąpiła krótka przerwa kawowa.

 

Wzmocnieni smaczną kawą (a nie było to bez znaczenia przy kapryśnej, „niskociśnieniowej” pogodzie) uczestnicy Akademii udali się na wędrówkę po „Turystycznym szlaku pieszym śladami księdza Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Skierbieszowskiej”. Wędrówka była póki co tylko wirtualna, a zabrał ich na nią pracownik Biura ZLPK Krzysztof Wojciechowski, który wygłosił referat pod tym właśnie tytułem. Prezentacja gęsto okraszona fotografiami malowniczych wzgórz, lasów, debr, kapliczek i kościołów Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego znajduje się wspomniany szlak, wzbudziła duże zainteresowanie „studentów” Akademii. Liczymy, że zaowocuje ono chęcią naocznego przekonania się o pięknie tych zakątków naszej ziemie, do czego serdecznie zapraszał prelegent jak i obecny na Akademii gospodarz Gminy Skierbieszów – Pan Wójt Stanisław Sokal.

Przedostatnim miłym akcentem Akademii było zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, po którym oprowadzała sama Pani Dyrektor Anna Fic-Lazor. Spotkanie zakończyło się smacznym obiadem.

 

Na koniec wypada z całą mocą podkreślić, że spotkania Akademii nie mogłyby się odbywać gdyby nie zaangażowanie i praca dyrektora KS Civitas Christiana Oddział Lublin Marcina Sułka i wsparcie zawsze gotowej do pomocy w pożytecznych inicjatywach dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłowce Anny Fic-Lazor. A nie jedyne to wspólne działania podejmowane przez te osoby i instytucje. Mamy nadzieję, że w kolejnych pomocni będą także pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Następne spotkanie Akademii Kozłowieckiej już w czerwcu.

O Akademii przeczytać można także na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Oddział Lublin:

http://lubelski.civitaschristiana.pl/akademia-kozlowiecka/

oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłowce:

https://www.muzeumzamoyskich.pl/akademiapiec

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: Łukasz Kot, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana Oddział Zamość i Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK