Przeskocz do treści Przeskocz do menu

61. Rajd „Jesienny” PTTK po Działach Grabowieckich

  • 27-09-2021

W dniach 25 - 26 września 2021 r. odbył się 61. Rajd „Jesienny” zorganizowany przez PTTK Oddział im. K. Janczykowskiego w Chełmie przy współpracy z pracownikami Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie. Całej wycieczce przewodniczył nasz edukator - Krzysztof Wojciechowski z Biura ZLPK w Lublinie.

Tej jesieni poznawaliśmy walory krajobrazowe Działów Grabowieckich i Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Pogoda towarzysząca nam na rajdzie zachęcała do wędrowania, a piękne okolice dodatkowo uatrakcyjniały pokonywanie kolejnych kilometrów.

W ciągu dwóch dni pokonaliśmy pieszo ok. 30 km krocząc m.in. śladami ks. Stefana Wyszyńskiego, które wyznaczał nam czarny szlak z Żułowa do Wysokiego. Odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej dla Kobiet Niewidomych, który w czasie II wojny światowej był miejscem pobytu księdza oraz kapliczkę ks. Stefana Wyszyńskiego w Lesie Baraniec, w którym Prymas odprawiał Msze dla ukrywających się tam partyzantów.

Oprócz miejsc związanych z ks. Stefanem Wyszyńskim odwiedziliśmy w Grabowcu Izbę Pamięci, w której znajduje się duży zbiór eksponatów związanych z historią regionu Działów Grabowieckich, pomnik ku czci zamordowanych żołnierzy polskich oraz Górę Zamkową. W Dańczypolu zajrzeliśmy do parku podworskiego, a także zaczerpnęliśmy wodę z miejscowego źródełka oraz przyjrzeliśmy się odsłoniętemu profilowi geologicznemu, który w doskonały sposób ukazuje budowę litologiczną regionu Działów Grabowieckich. Odkryliśmy pięknie usytuowane ruiny dworu Rudnickich w Ornatowicach oraz zajrzeliśmy do zespołu dworsko-parkowego w Szystowicach.

Najmłodsi uczestnicy rajdu mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym, w którym do zgarnięcia były atrakcyjne nagrody.

W trakcie rajdu nie zabrakło zapierających dech w piersi widoków, które ze spokojem mogłyby należeć do krajobrazów polskich pogórzy. Wiele z nas z pewnością wróci w te rejony, choćby po atrakcyjne kadry fotograficzne.

Tekst: Alicja Sulima (ZLPK OZ w Chełmie)
Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski (Biuro ZLPK)