W minioną sobotę (25.03.) Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Odział w Chełmie wspólnie z Odziałem PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie zorganizowali 44. Rajd Wiosenny. Tym razem trasa wiodła przez fragment Chełmskiego Parku Krajobrazowego oraz nadbużańskie okolice w pobliżu Parku i Chełmskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miejsce i termin rajdu zostały wybrane nieprzypadkowo, gdyż to właśnie 23 marca minęła okrągła, 40-sta rocznica powstania Chełmskiego PK, który wraz z pozostałymi trzema parkami (Sobiborski PK, Strzelecki PK, Poleski PK) świętuje swoje urodziny.
W 44. Rajdzie Wiosennym udział wzięli zarówno uczniowie ze szkół podstawowych wraz z opiekunami (szkoły m.in. w Pawłowie, Sawinie, Czułczycach, Chełmie, Woli Uhruskiej), rodziny z dziećmi, turyści indywidualni zrzeszeni w chełmskim oddziale PTTK, grupa turystyczna „Krwinka” z Poniatowej oraz rowerzyści zrzeszeni w Chełmskim Klubie Cyklistów PTTK. Rajd cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem, łącznie było na nim 112 osób.
Rajd składał się z dwóch etapów, ogniska oraz z kończącego wydarzenie konkursu krajoznawczo-przyrodniczego dla dzieci i młodzieży: „Znam Lubelskie Parki Krajobrazowe”. Pierwszy etap wiązał się z autokarowym przejazdem trasą z Chełma do ciekawych nadbużańskich miejscowości. Na początku odwiedziliśmy wieś Rudkę z pomnikiem poświęconym powstańcom styczniowym. Kolejnym przystankiem była wieś Hniszów z najbardziej znanym w okolicy pomnikiem przyrody - majestatycznym dębem szypułkowym „Bolko”. Następnie w miejscowości Świerże zwiedziliśmy park podworski, neogotycki kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz pomnik upamiętniający powstańców styczniowych.
Jadąc od Świerż na zachód, przez Dobryłów, dotarliśmy do miejscowości Żalin Kolonia, gdzie zlokalizowany jest wiatrak „koźlak” z pocz. XX w. Obok niego znajduje się kolejny pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. Następnie przewidziana była główna część wydarzenia, a więc etap drugi, czyli piesza trasa przez mozaikowate obszary charakterystyczne dla krajobrazu Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Trasa ta liczyła ok. 5 km i prowadziła głównie przez bagienny las Żaliński oraz tereny otwarte na jego skrajach. Kończyła się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym ZLPK w Brzeźnie, gdzie czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą lub kawą.
Po posileniu się i odpoczynku, uczniowie szkół podstawowych na deser wzięli udział w konkursie krajoznawczo-przyrodniczym „Znam Lubelskie Parki Krajobrazowe. Dla wszystkich uczestników konkursu (55 uczniów) czekały interesujące nagrody ufundowane przez organizatorów. Nie zabrakło wspólnych zdjęć podsumowujących rajd.
W czasie trwania całego rajdu mogliśmy zaobserwować pierwsze wiosenne zwiastuny budzącej się do życia przyrody, tak więc pierwszy tej wiosny rajd wypadł znakomicie, a wszyscy jego uczestnicy byli zadowoleni.
Tekst: Kamil Taras
Zdjęcia: K. Taras, P. Łapiński, A. Sulima