Przeskocz do treści Przeskocz do menu

25 lat lubelskiego Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych

  • 24-12-2014

Ochroną objęte zostały najcenniejsze fragmenty dawnego województwa lubelskiego charakteryzujące się wysokimi walorami krajobrazowymi, kulturowymi i przyrodniczymi. Występuje tu wiele terenów przyrodniczo cennych w skali kraju, a także unikatowych na skalę światową. Lubelski ESOCH obejmuje tereny niezwykle urozmaicone – od Wyżyny Lubelskiej bogato urzeźbionej sieciami lessowych wąwozów, wychodniami wapiennych skał pochodzących z okresu kredowego po równinne Polesie charakteryzujące się występowaniem, cennych w skali międzynarodowej, kompleksów wodno-torfowiskowych. Do najcenniejszych krajobrazów należy zaliczyć malowniczy przełom Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego, bogatą sieć lessowych wąwozów w okolicach Parchatki, grupę wzgórz ostańcowych w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym, malowniczą dolinę Wieprza z przełomowym odcinkiem w okolicach Łęcznej oraz Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie z licznymi jeziorami i torfowiskami o wybitnych walorach przyrodniczych.

Unikatowość lubelskiej przyrody uwarunkowana jest mieszaniem się południowych elementów przyrody pontyjskiej z borealnymi gatunkami pochodzącymi z północy, a zawleczonymi do nas przez kolejne lodowce. Wiele gatunków roślin i zwierząt ma tutaj granice swoich zasięgów. Licznie występują gatunki reliktowe, szczególnie rośliny będące pozostałością epoki lodowcowej.

Obecne są również elementy o bogatej historii i kulturze tj. Kazimierz Dolny, Janowiec, Kozłówkę, Ostrów Lubelski, okolice Krzczonowa i Urzędowa. Dzięki lokalnym grupom działania, wiele z tych miejsc przeżywa swoja drugą młodość i jest udostępniana dla szerokiej rzeszy amatorów aktywnego wypoczynku.

Zapraszamy do zwiedzania.

Tekst i zdjęcia: Piotr Deptuś