Przeskocz do treści Przeskocz do menu

108 OSÓB SZLAKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI PO STRZELECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

W dniu 12 października 2019 r. odbył się Rajd „Kościuszkowski” po Strzeleckim Parku Krajobrazowym. Głównymi organizatorami tego wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie oraz Koło Łowieckie Nr 67 „Krogulec” w Lublinie.

Stało się chyba już tradycją, że ten rajd budzi tak wielkie zainteresowanie wśród turystów indywidualnych – zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych. Najmłodszy uczestnik rajdu ukończył 3 latka a najstarszy 80 latek. Nie brakowało również młodzieży szkolnej ze: Szkoły Podstawowej Nr 11 w Chełmie, Sawinie, Czułczycach, Strachosławiu oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie.

Rajd rozpoczął się w miejscowości Raciborowice, gdzie powitanie turystów odbyło się na dziedzińcu dworu Kastorych z 2 poł. XIX w. Przemarsz turystów zaczął się w kierunku wschodnim „na azymut” podmokłymi łąkami i lasami Strzeleckiego Parku Krajobrazowego. Trasa przebiegała przez dawne miejsca gniazdowania orlików krzykliwych i miejsca instalacji budek lęgowych, które w poprzednich sezonach zasiedlone były przez muchołówki białoszyje. Dalej błotnistymi koleinami niebieskiego szlaku przez drzewostan nasienny z dorodnymi dębami i sosnami aż do serca Lasów Strzeleckich – Maziarni Strzeleckiej – niewielkiej osady leśnej położonej niemal w samym centrum zwartego kompleksu leśnego. Tu pomnik ku czci żołnierzy AK poległych w obronie wysiedlanej ludności polskiej i pochodzący z początku XX w. pałac myśliwski Zamoyskich. Trasa piesza wyniosła 12 km. Dalej już autokarami do Kopca Kościuszki upamiętniającego bitwę pod Dubienką z 1792 i do Domku Myśliwskiego Koła Łowieckiego Nr 67 „Krogulec” w Lublinie w miejscowości Stanisławówka. Tam czekała na turystów gorąca kawa, herbata, ciastka oraz upieczona na ruszcie gorąca kiełbaska. Po posiłku nadszedł czas sprawdzenia wiedzy jaką nabyło się podczas rajdu w Teście Krajoznawczym o Strzeleckim Parku Krajobrazowym. W obszernej wiacie przy Domku Myśliwskim do zmagań konkursowych przystąpiło 22 młodych turystów. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody a pozostali upominki ufundowane przez organizatorów Rajdu.

Jak co roku Rajd „Kościuszkowski” staje się dla turystów zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych doskonałą możliwością poznania przyrody Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, jego bogatego dziedzictwa historycznego a także od wieków związanej z tym miejscem, krzewionej przez Ród Zamoyskich Polskiej Kultury Łowieckiej.

 

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)

Zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie), Ryszard Suszyński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)