Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu

Uchwała tworząca: Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Tarnobrzeskiego z dnia 05.01.1996 r. w sprawie ustanowienia obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Tarn. Nr 1, poz. 1)

Uchwała obowiązująca: Rozporządzenie Nr 44 Wojewody Lubelskiego z dnia 17 lutego 2006 r. w sprawie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Położenie administracyjne (powiat/gminy): Powiat janowski / Batorz (wiejska), Chrzanów (wiejska), Dzwola (wiejska), Godziszów (wiejska), Modliborzyce (wiejska)

Obejmuje wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów, zlokalizowanych w północnej części powiatu janowskiego. Do najważniejszych walorów ROCK należy obecność źródeł szczelinowych, wchodzących w skład jednego z najwartościowszych obszarów źródliskowych na ternie Polski. Szczególnymi walorami tego obszaru jest bardzo bogata rzeźba terenu z dużymi różnicami wysokości względnej, pięknymi punktami widokowymi i obecnością sieci malowniczych jarów z zachowanymi fragmentami rzadkich zbiorowisk roślinnych (buczyny typu karpackiego) oraz gatunków roślin i zwierząt o charakterze reliktowym i na granicy zasięgów.

Występuje tutaj fauna kserotermiczna – związana z nasłonecznionymi ścianami wąwozów lessowych: występuje – gniewosz plamisty, żmija zygzakowata, zaskroniec, jaszczurka zwinka  i żyworodna.

Na nasłonecznionych zboczach dolin, wąwozów i skarp lessowych rozpowszechniona jest flora stepowa z rzadkimi gatunkami kserotermicznymi: - w  zespołach zaroślowych – ligustr pospolity, głóg jednoszyjkowy i prostokielichowy, jeżyna popielica, dereń świdwa i wisienka karłowata, w  murawach kserotermicznych na podłożu lessowym wydzielają się skupienia z ostnicą włosowatą, rutewką oraz szałwią łąkową.