Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W sercu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego

Trasa wycieczki przebiega ścieżką edukacyjno-spacerową „Skierbieszów – Dulnik-Zawoda-Broczówka” położoną w sercu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Trasa ścieżki oznakowana jest w terenie na zielono i przebiega w większości po drodze asfaltowej o niewielkim natężeniu ruchu. Na ścieżce  Niewielki odcinek ścieżki biegnie także po drodze polnej. Wędrując ścieżką będą Państwo mieli okazję zapoznać się z krajobrazem Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, gatunkami roślin i zwierząt występującymi w Parku a także obiektami zabytkowymi Skierbieszowa i okolic.

Dojazd samochodem: Początek ścieżki znajduje się w Skierbieszowie. Można tutaj dotrzeć drogą wojewódzką nr 843 z Zamościa i Chełma, z Lublina natomiast drogą krajową S 17 (należy skręcić w Wólce Orłowskiej na wschód). Początek ścieżki znajduje się w centrum miejscowości.

Przejście piesze/przejazd rowerem: Ścieżka ma długość 8,25 km. Jej nawierzchnia (w większości asfalt) sprawia, że można ją pokonać także rowerem. Jest doskonała do nordic walking. Przebieg ścieżki został zaplanowany tak, że w razie niekorzystnej pogody (opadów), można skrócić sobie jej trasę idąc w całości po drodze asfaltowej.

Zwiedzanie warto rozpocząć od Skierbieszowa, dawnego miasta biskupiego i centralnej miejscowości Parku, od której pochodzi jego nazwa. W Skierbieszowie warto zwiedzić: zamczysko z przełomu XIV i XV wieku (w dolinie Wolicy), kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XVII wieku, a w nim pięknie odnowiony barokowy obraz i liczne tablice epitafijne, cmentarz z pocz. XIX stulecia, na którym spoczywa m.in. Faustyn Mościcki – ojciec prezydenta Ignacego Mościckiego, który był właścicielem tutejszego majątku z XIX w. Na cmentarzu znajdują się także groby partyzantów, powstańców styczniowych i okolicznych ziemian. Ponadto w centrum Skierbieszowa znajduje się pomnik wysiedleni bo Skierbieszów i inne miejscowości w gminie zostały jako pierwsze wysiedlone w ramach General Plan Ost w 1942 r. Urodził się tutaj także Horst Kohler – prezydent Niemiec.

Ścieżka biegnie do Dulnika. Tutaj, koło cmentarza z I Wojny Światowej znajduje się tablica informacyjna opisująca ten obiekt zabytkowy. Następnie ścieżka skręca w prawo, w kierunku doliny Wolicy. Tutaj przy stawach na Dulniku ustawiono kolejną tablicę informacyjną. Zawarte są na niej wiadomości dotyczące rzeki Wolicy, jej zlewni a także walorów przyrodniczych i obszaru Natura 2000 Dolina Wolicy. Następnie ścieżka biegnie przez most na Wolicy do drogi powiatowej. Tu skręca na prawo i biegnie dalej prawym brzegiem doliny Wolicy. Z trasy tej można podziwiać z jednej strony panoramę doliny z oddalonymi wzgórzami i Skierbieszowem, z drugiej zaś falisty krajobraz Działów Grabowieckich.

O geologii i geomorfologii tego obszaru informuje kolejna tablica ustawiona za pierwszymi zabudowaniami wsi Zawoda. Tutaj ścieżka skręca ostro na północ w drogę polną. Biegnie nią pomiędzy polami i przed niewielkim kompleksem leśnym skręca w prawo unosząc się wraz z terenem i osiągając najwyższą kulminację o wysokości ok. 230 m n.p.m. Stąd roztacza się piękny widok na dolinę Wolicy i krajobraz rolniczy wokół. Następnie ścieżka opada w dół, skręca w prawo i biegnie w niewielkim oddaleniu od zalesionego zbocza, na którym znajduje się rezerwat Broczówka. Przy pierwszych zabudowaniach wsi Broczówka znajduje się ostatnia z tablic informacyjnych. Zawiera ona treści dotyczące rezerwatu i położonego obok zbiornika wodnego. Tutaj ścieżka kieruje się na południe, mijając zbiornik skręca w prawo i drogą polną dociera znów do miejscowości Zawoda. Tu koło krzyża z 1949 r. skręca w lewo na drogę powiatową i nią, przez most na Wolicy, dociera do Skierbieszowa.

Prócz zabytków i krajobrazów na trasie ścieżki można spotkać ciekawe i chronione gatunki ptaków. Do nich należą: zimorodek, gąsiorek, pustułka, myszołów, czapla biała i czapla siwa, kokoszka wodna i wiele innych.