Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 35095,00 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22676,00 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie

Aktualności

Zima jest piękną porą roku, dostarczającą nam wielu wrażeń i atrakcji. Szczególnie okazale wygląda las przystrojony w pierzynę z białego puchu. Ale nawet piękne i atrakcyjne rzeczy szybko się nudzą, tak też jest i z zimą. Wszyscy z tęsknotą wyglądamy oznak wiosny.

CZY TO JUŻ WIOSNA ?

Już od kilku lat na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski (w najbliższym sąsiedztwie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”) obok Ośrodka Edukacji Ekologicznej powstało i cały czas jest rozbudowywane arboretum – czyli ogród dendrologiczny.

LEŚNY OGRÓD

Historia życia Beliny – Prażmowskiego ściśle związana jest z ziemią janowską . Kunszt wojskowy Beliny wysoko cenił Józef Piłsudski mówiąc o nim, że dokonywał po prostu cudów na polu walki. Ten pierwszy ułan Rzeczpospolitej i twórca kawalerii latem 1917 roku po dymisji z legionów osiadł wraz z rodziną w dzierżawionym od Zamojskich majątku ziemskim w Godziszowie niedaleko Janowa Lubelskiego. Z osobą Beliny-Prażmowskiego wiąże się historia jedynej wizyty Józefa Piłsudskiego na ziemi janowskiej.

W północno- zachodniej części Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu na terenie Gminy Modliborzyce znajduje się wieś Wierzchowiska, która była świadkiem wielu wydarzeń związanych z historią naszego kraju.

Ziemia janowska była miejscem wielu potyczek, bitew, wystąpień patriotycznych oraz represji zastosowanych przez zaborcę za zryw wolnościowy narodu polskiego w czasie powstania styczniowego w 1863 roku.

Wzorem lat ubiegłych pod koniec grudnia w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim ogłoszony został konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową.

W dniu 11-01-2019 r. w Ośrodku Zamiejscowym w Janowie Lubelskim odbył się kolejny etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - „etap parkowy”

W grudniowy, przysypany śniegiem wieczór, u murów zamojskiej twierdzy odbyła się prezentacja nt. lubelskich parków krajobrazowych.