Aktualności

W najnowszym numerze regionalnego czasopisma „Krzczonowski Gościniec” ukazały się artykuły autorstwa pracownika ZLPK.

O nowej ścieżce edukacyjnej w Krzczonowskim Gościńcu

Nazywano je kamieniami piorunowymi albo strzałkami perunowymi i wierzono, że powstają po uderzeniu pioruna w ziemię.

Piorunowe strzałki w Kamiennym Wąwozie

pisał nasz wieszcz Adam Mickiewicz w księdze III „Pana Tadeusza”. Dziś po prawie 200 latach z całą odpowiedzialnością możemy powtórzyć dokładnie to samo.

„Myślę, że Franciszek jest w najwyższym stopniu wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i au¬tentycznością. Jest on świętym patronem tych wszystkich, którzy prowadzą badania i pracują w dziedzinie ekologii” –napisał papież Franciszek w swojej encyklice „Laudato si’” – pierwszej w historii Kościoła encyklice poświęconej w całości problematyce ochrony środowiska.

W ramach działalności statutowej Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych została wytyczona ścieżka edukacyjna „Cieszynianka-Kamienny Wąwóz” na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego.

Już po raz drugi lubelskie parki krajobrazowe gościły w neobarokowych wnętrzach zamku Tarnowskich w tarnobrzeskiej dzielnicy Dzików. W zlokalizowanym tam Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły odbyły się dwie prezentacje przygotowane przez pracownika ZLPK.

W dniu 19 sierpnia br. odbyły się dożynki gminne w Krzczonowie, w których udział wzięli przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Jeśli lubisz gotować, odkrywać nowe smaki, zamieszczać efekty swoim kulinarnych umiejętności w mediach społecznościowych to weź udział w konkursie, który zorganizowaliśmy specjalnie z myślą o Tobie!!!