Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1988
Powierzchnia 9390,00 ha
Otulina 30794,00 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Środkowe
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Zamościu

Ścieżki dydaktyczne

Ścieżka przyrodniczo - historyczno - dydaktyczna „Wokół Krasnobrodu” (niebieski, długość ok. 15 km): ścieżka w kształcie pętli; prowadzi przez miejscowości: Krasnobród Zagóra - Hutki - Krasnobród - Nowa Wieś - Turzyniec - Podklasztor - Zagóra

Ścieżka przyrodniczo-historyczno-dydaktyczna "Wokół Krasnobrodu"


Ścieżka spacerowa Do Szuru” (żółty, długość 4 km): Podklasztor - Borki - Szur

Lokalizacja: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Gmina Krasnobród

Właściciel: PTTK

Oznakowanie: znaki żółte

Tablice: brak

Ogólna charakterystyka ścieżki:

Trasa rozpoczyna się w Krasnobrodzie Podklasztorze, obok barokowego Kościoła Nawiedzenia NMP z około XVII wieku. Następnie kierujemy się do miejscowości Borki, szosą i drogą polną. Przechodzimy obok kapliczki drewnianej. Wykonana została przez Antoniego Borka, który wykorzystał autentyczny wiejski ganek domowy. Dalej trasa prowadzi nas obok wąwozu lessowego, przez las pod górkę. Jest to ścieżka, która prowadzi przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. Ścieżka kolejno prowadzi przez wzgórze, kamienną ścieżką, do wsi Szur. Przy wejściu można zobaczyć współczesną kapliczkę na drzewie. Jest to mała miejscowość położona między lasami, gdzie znajduje się 8 domów i ma około 60 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rolnictwem i obróbką drzewa. Znajduje się tutaj galeria malarstwa. Ścieżka kończy się przy przydrożnym Krzyżu. Jednak warto udać się również na drugą część wsi, gdzie zobaczymy piaskową wydmę, z rozłożystą sosną, uznaną za pomnik przyrody. Do drzewa przyczepiona jest ludowa kapliczka, wykonana przez mieszkańca wioski. Powrót do miejscowości Krasnobród proponujemy szlakiem zielonym.


Ścieżka spacerowa „Krasnobrodzkie Wąwozy” (czerwony, długość 4 km): Krasnobród ul. Kościuszki - Rez. Św. Roch - Pszczeliniec - Zalew Kąpieliskowy

Lokalizacja: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Gmina Krasnobród

Właściciel: Gmina Krasnobród

Oznakowanie: znaki czerwone

Tablice: brak

Ogólna charakterystyka ścieżki:

Ścieżka prowadzi przez jedne z piękniejszych wąwozów lessowych znajdujących się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Trasę naszą rozpoczynamy na parkingu znajdującym się na ulicy Kościuszki w Krasnobrodzie. Idziemy wzdłuż zabudowań i docieramy do pierwszego lessowego wąwozu. Wąwóz ten powstał wskutek erozji i wymywania powierzchni lessowej, jest to tak zwany wąwóz "V"-kształtny. Przemierzając ten wąwóz, możemy się zapoznać z systemami korzeniowymi wielu gatunków drzew. Idąc dalej, napotykamy na kapliczkę wotywną typu słupowego ufundowaną przez jednego z leśniczych. Kilkaset metrów dalej - kolejne znaki, tym razem niebieskiej ścieżki spacerowej, którą udając się w lewo, możemy dojść do kaplicy św. Rocha. Idąc dalej, wchodzimy w zwarty kompleks buczyny karpackiej, która właśnie tu ma swoją wschodnią granicę występowania. W przejściu tego odcinka przeszkadzać nam będą powalone drzewa. Celowo są one jednak nieuprzątnięte, ponieważ znajdujemy się w rezerwacie, w którym nie prowadzi się normalnych prac leśnych. Po przejściu wąwozu wchodzimy w podmokły ols . Po lewej zobaczyć można mniejszy wąwóz ze źródłem. W czasie okupacji niemieckiej było to miejsce ukrywania się ludności i oddziałów partyzanckich prężnie działających na tych terenach. Znak końcowy znajduje się na skrzyżowaniu dróg koło Pszczelińca. Trasa bywa trudna do pokonania ze względu na strome, często śliskie podejścia i zejścia.


Ścieżka przyrodnicza „Do Belfontu” (znaki czarne, długość: 10 km): początek – trasa zaczyna się w miejscowości Kaczórki, pod miejscową szkołą.

Lokalizacja: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Gmina Krasnobród

Właściciel: Nadleśnictwo Zwierzyniec

Oznakowanie: znaki czarne

Tablice: 

  1. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczórkach
  2. Pogranicze lasu i łąk 
  3. Tama bobrów
  4. Zapadlisko
  5. Źródełko 
  6. Stara karczma, przydrożna figurka
  7. Pałys
  8. Pomnik poległych pracowników fabryki, Muzeum Armii Krajowej
  9. Na skraju lasku
  10. Widły Jacynki i Wieprza

Ogólna charakterystyka ścieżki:

Jest to ścieżka ukazująca miejsca o wysokich walorach przyrodniczych, a także miejsca historyczne. Trasa zaczyna się w miejscowości Kaczórki, pod miejscową szkołą. Znajduje się tutaj pomnik postawiony „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej”. Zobaczyć tutaj można również przebieg trasy, z którą należy się zapoznać. Na przeciwko szkoły znajduje się mini ogród- botaniczny, przy którym warto się zatrzymać. Stąd udajemy się skrajem lasu sosnowego i łąk do zapadliska. Według legendy stał tutaj kiedyś kościół, jednak zapadł się głęboko pod ziemię. Niedaleko znajduje się także źródełko wybijające ze zbocza. Uroczysko Belfont jest częścią miejscowości Kaczórki. Uroczysko było miejscem potajemnych spotkań Marysieńki i Jana Sobieskiego. Znajduje się tutaj obszar zabagniony, z mokradłami, a także z oczkami wodnymi, należący do Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Las otaczający te miejsca określany jest nazwą Belfont pochodzącą z języka francuskiego belle - piękna, fontann - źródło. Spacerując leśno - bagienną ścieżką, zobaczyć można żyjące tutaj bobry. Ciekawymi miejscami są żeremia bobrów. Podążając trasą dotrzemy do krzyża upamiętniającego poległych powstańców z 1863 roku. Dalej trasa prowadzi pod starą karczmę. Budynek dalej stoi, jednak już nie funkcjonuje. Obok znajduje się parking, na którym można odpocząć. Zobaczyć można również figurkę przydrożną. Następnie udajemy się pod miejscową szkołę w Kaczórkach, gdzie następuje koniec ścieżki.