Chełmski Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1983
Powierzchnia 16457,00 ha
Otulina 10878,00 ha
Położenie Polesie Wołyńskie / Pagóry Chełmskie, Obniżenie Dubieńskie

Aktualności

W niedzielę, 1 września w amfiteatrze w Rejowcu odbyły się Dożynki Powiatu Chełmskiego. Rolnicy z powiatu chełmskiego spotkali się przy pałacu Zaleskich
w amfiteatrze w Rejowcu, aby świętować zakończenie żniw. Dożynki powiatowe rozpoczęły się mszą dziękczynną, następnie Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk oraz burmistrz Rejowca Tadeusz Górski .

Dożynki Powiatowe

W Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie wakacje to dobry czas by przygotować się na przyjęcie grup w nowym roku szkolnym 2019/2020.

PRACE PIELĘGNACYJNE NA ŚCIEŻCE EDUKACYJNEJ „MOTYLOWE ŁĄKI”

Torfowiska węglanowe leżące na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego i najbliższej okolicy są unikalne w Polsce, Europie a nawet świecie pod wieloma względami.

Bociany szykują się do odlotu, zaczynają zbierać się bocianie sejmiki. Są to ptaki przyjazne człowiekowi, towarzyszące im przez całe życie. Dlatego bociana rozpozna nawet trzylatek.

Zaskroniec zwyczajny- wróg mimo woli?
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) jest najpopularniejszym polskim wężem, dlatego często można natknąć się na niego podczas spaceru w lesie, na łące, w pobliżu wody a nawet, jak się okazuje, w mieście. Niestety najczęstszą reakcją na spotkanie zaskrońca jest strach. Obserwujmy zwierzęta i starajmy się czerpać z tego przyjemność. Nie wydawajmy wyroku na mrówkę, pająka, myszy czy zaskrońca. W przyrodzie niezbędne są do funkcjonowania ekosystemów wszystkie organizmy.
M. Deneka Angel
Fot. Sławomir Zawiślak.

16 lipca 2019 r. w Chełmie odbyło się spotkanie dialogowe CEMEX Polska
z przedstawicielami lokalnych społeczności. Celem spotkania było zebranie oczekiwań interesariuszy zewnętrznych w stosunku do firmy CEMEX Polska.

Społeczeństwo coraz więcej wie o przyrodzie, interesuje się rzadkimi gatunkami, jest uwrażliwione na to, co dzieje się w środowisku. Bardzo nas to cieszy. Mamy wiele przykładów zaangażowania się ludzi w pomoc rannym i chorym zwierzętom

Dnia 12 kwietnia 2019 r. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie zorganizował obchody „Nocy Sów 2019” na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego.