Aktualności

W pogodną niedzielę 19 czerwca na terenie Ośrodka „Słoneczny Wrotków” odbył się już XI EkoPiknik Rodzinny połączony z Maratonem Leszczowym. Start imprezy przewidziano na samo południe, jednak już znacznie wcześniej w miejscu EkoPikniku rozstawiały swoje namioty instytucje uczestniczące w nim, a także gromadzili się spacerujący nad Zalewem Zemborzyckim lublinianie.

Tegoroczny EkoPiknik, podobnie jak i poprzednie, pełen był przeróżnych atrakcji. Uczestnicy mogli zapoznać się z tradycyjną metodą dłubania barci kłodowych, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, oznakować swój rower czy pomalować twarz. Mogli także zasięgnąć porady specjalistów w kwestii segregacji odpadów czy projektowania ogrodów. Bardzo ciekawy był program artystyczny składający się z występów zespołów dziecięcych oraz koncertu zespołu Pozytyvni.pl

Obfitą i różnorodną była oferta edukacyjna dla uczniów. Mogli oni startować w licznych konkursach, rozwiązywać krzyżówki i szarady, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Do młodych uczestników imprezy skierowana była także oferta Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Koło Fortuny znajdujące się na stoisku Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych cieszyło się niesłabnącą popularnością przez cały czas trwania EkoPikniku. Konkurs prowadzony przez Pana Marka Piecha i Panią Jolantę Kiszkę z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Lubelskim, przy wsparciu pracowników Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: Anety Kotyły, Łukasza Burdzińskiego i Krzysztofa Wojciechowskiego oraz Artura Barana z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie gromadził przy namiocie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych licznych chętnych. Motywacją do sprawdzenia swojej wiedzy przyrodniczej przy pomocy Koła Fortuny były z całą pewnością nagrody za prawidłowe odpowiedzi (szaloną popularnością wśród najmłodszych cieszyły się maskotki sowy) ale równie ważna był pełna ekspresji i zaangażowania forma prowadzenia konkursu przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w  Janowie Lubelskim. Dla starszych uczestników EkoPikniku pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych udostępniali ulotki informacyjne o lubelskich parkach krajobrazowych oraz udzielali niezbędnych informacji o nich.

EkoPiknik to nie tylko forma letniego, niedzielnego wypoczynku dla mieszkańców Lublina i gości, ale także bez wątpienia doskonała okazja popularyzacji wiedzy przyrodniczej z zakresu ochrony środowiska, zwierząt czy zdrowego stylu życia. Impreza spełnia swoje zadanie i z całą pewnością będzie kontynuowana. Następny EkoPiknik za rok, ale zapraszamy na niego już dziś. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski 

 

‹‹powrót