WAKACJE Z PRZYRODĄ

  • 25-07-2019

Wydawałoby się, że wakacyjny wypoczynek nie sprzyja przyswajaniu wiedzy. Otóż nie, lato to doskonały czas na poznawanie bogactwa świata owadów. Dlatego Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu przygotował zajęcia edukacyjne z cyklu „Wakacje z przyrodą” dla dzieci i młodzieży wypoczywających na terenie naszych parków krajobrazowych oraz w ich najbliższych okolicach.

Zaopatrzeni w sprzęt młodego entomologa (siatki, lupy, atlasy) wyruszaliśmy na pobliską łąkę aby obserwować, badać i rozpoznawać owady, ale również pająki.  Te wszystkie stworzenia związane są często z poszczególnymi typami roślin. Nasi słuchacze musieli więc poznać również rośliny występujące na badanym terenie. Ważne również było samo miejsce gdzie znajdowała się łąka. Sąsiedztwo wody gwarantowało wypatrzenie np. ważek. Kwitnące kwiaty gwarantowały spotkanie z motylami dziennymi. Obecność kwiatów wargowych dało możliwość spotkania z pszczołami. Owady również wchodzą w interakcje ze sobą. Prostym przykładem była obecność mszyc. Tam gdzie one tam mrówki oraz biedronki.

Zajęcia przeprowadziliśmy z dziećmi, dla których wakacyjny odpoczynek zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. Kolejne zajęcia odbyły się na terenie Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Krasnobrodzie. Szczególnymi słuchaczami naszych zajęć była młodzież z Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” spędzająca letni czas w Parku Terapeutyczno- Rekreacyjnym w Bondyrzu. Młodzież z zainteresowaniem oglądała każde złapane przez nas stworzenie i słuchała ciekawostek o ich biologii. W poznawanie owadów zaangażowali się również ich opiekunowie.

Podsumowując: nasze zajęcia oprócz uświadomienia różnorodności owadów występujących w najbliższym otoczeniu, rozwiały również wiele mitów związanych z „przerażającym światem robali”. Niech przykładem tutaj będzie jedna z dziewczynek, która na początku stwierdziła, że na łąkę nie wejdzie bo może ją coś ukąsić, ale jednak ciekawość zwyciężyła i na  koniec powiedziała (widząc kowale): „Jakie one piękne”.

 

Tekst: Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka

Zdjęcia: Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka, Agnieszka Magryta-Głąb