Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W PSZCZELIM KAMPUSIE

  • 16-10-2018

Nieodzownym elementem krajobrazu Pszczelej Woli jest łagodna, falista rzeźba terenu, liczne tereny zielone, jak również ule, z których to miejscowość głównie słynie. Mianowicie to właśnie tutaj, w 1944 roku, Zofia i Tadeusz Wawryn utworzyli jedyne w Polsce Technikum Pszczelarskie, które funkcjonuje do dziś. Po 48 latach od założenia, w 1992 roku zdecydowano się nadać szkole oficjalną nazwę „ Państwowe Technikum Pszczelarskie im. Zofii i Tadeusza Wawrynów w Pszczelej Woli”.

Ośrodek położony jest w zespole dworsko-parkowym nad rzeką Bystrzycą. Rosną tutaj zwracające na siebie uwagę rzadko spotykane, ciekawe okazy drzew i krzewów, min.: korkowiec amurski, orzech czarny, miłorząb, platan klonolistny, a także zabytkowa aleja Rohlandów. Jest to lipowa aleja, uznana za pomnik przyrody, która swą nazwę zawdzięcza pierwszym właścicielom majątku.

Co ciekawe na terenie technikum, znajduje się jedyny w Polsce skansen pszczelarski, który stanowi dużą wartość dokumentacyjną dla historii polskiego pszczelarstwa. Podziwiać tu możemy zarówno zabytkowe ule, jak i sprzęt pszczelarski. Wiele ze zgromadzonych okazów pamięta ubiegłe stulecia, przypominając o naszym pochodzeniu, kulturze i obyczajach.   Zgromadzono tu oryginalne eksponaty przybliżające pracę bartnika i pszczelarza. Możemy zaobserwować i porównać, jakie zmiany zachodziły w pszczelarstwie z perspektywy czasu. W asortymencie znajdują się wiekowe kłody, stare ule, narzędzia bartne, prasy do miodu, naczynia na miód, a także drewniane miodarki.

Pszczela Wola jest „miodem na serce” dla odwiedzających. Serdecznie zachęcamy do zaznaczenia tego miejsca na swojej wycieczkowej mapie, i rychłego zawitania w pszczelej krainie!

Tekst: Katarzyna Kowalczyk ZLPK OZ w Lubartowie

Zdjęcia: Maria Straka ZLPK OZ w Lubartowie