UZDROWISKO KRASNOBRÓD

  • 07-08-2018

Zwiedzili najciekawsze zabytki Krasnobrodu, czyli Sanktuarium Maryjne, Kapliczkę na Wodzie i kapliczkę św. Rocha. Pracownicy parków krajobrazowych przybliżyli wiedzę na temat drzew. Młodzież mogła poznać gatunki parku podworskiego, ale przede wszystkim drzewa pomniki przyrody.

Do pomników przy Sanatorium należą: dwa klony jawory Acer pseudoplatanus i lipa drobnolistna Tilia cordata. Na terenie Krasnobrodu pomnikiem przyrody są również drzewa rosnące przy Alei Marysieńki, nazywanej też Aleją Kasztanową. W Krasnobrodzkim Parku Krajobrazowym spotkamy również pomnikową sosnę Pinus sylvestris, jodłę Abies alba i buk Fagus sylvatica.

Lato to dobra pora roku dla drzew. Mają wtedy wystarczającą ilość światła, aby wyprodukować taką ilość cukru, który starczy im również na zimę. Ale gdy temperatury są bardzo wysokie i robi się za gorąco to nawet drzewa się pocą. Wydychają wtedy wodę liśćmi. Buki robią to wszystkie razem i dzięki temu w buczynach temperatura spada o kilka stopni. Nie dziwi, więc, że panujący w otoczonym lasami Krasnobrodzie mikroklimat przyciąga ludzi spragnionych odpoczynku i podreperowania zdrowia.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek ZLPK OZ Zamość