ŚWIĘTO PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ W LUBLINIE - RELACJA

Celem głównym wydarzenia była popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego lubelskich parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie piękna przyrody i krajobrazu.

Podczas II Święta Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego zorganizowano warsztaty i konkursy przyrodnicze dla dzieci. Warsztaty, których celem była nauka o przyrodzie, przeprowadzone były w formie gier, zabaw i konkursów. Wszystkie zabawy w prosty, przystępny i przyjemny sposób uczyły dzieci o otaczającej je przyrodzie. Na scenie głównej zorganizowane zostały występy młodzieży, lokalnego zespołu ludowego i wiele innych atrakcji.

Zgodnie z programem uroczystości Święto Parków rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Kościele z Matczyna mieszczącym się na terenie Muzeum, pod przewodnictwem Ks. dr hab. Jacek Łapiński prof. KUL.

Po Mszy Św. gospodarze i zaproszeni goście przeszli na plac przy Ratuszu gdzie muzycznym akcentem zostali powitani przez występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie.

Następnie na scenie głównej rozpoczęła się część oficjalna, którą poprowadzili pracownicy Biura ZLPK: Pani Monika Hetman oraz Pan Krzysztof Wojciechowski.

Na scenie mogliśmy posłuchać przemówień zaproszonych gości. Zostały wręczone odznaczenia „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych” z rąk Pani Justyny Jędruch - Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie i Pana Bogusława Sawickiego – Przewodniczącego Rady Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Są to honorowe odznaki przyznawane dla osób, które zasłużyły się w ochronę lubelskich parków krajobrazowych. Wręczono również podziękowania za efektywną wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w działaniach na rzecz szeroko pojętej ochrony przyrody i krajobrazu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz dyplomy i nagrody dla nauczycieli, dyrektorów szkół wspierających działalność ZLPK.

Z okazji II Święta Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego zorganizowane zostały również liczne konkursy:

- rowerowy pn. „Tour de Lublin Landscape Parks”,  którego zadaniem było przygotowanie relacji (w postaci filmu) z wycieczki rowerowej zorganizowanej na terenie jednego z lubelskiego parków krajobrazowych.

- literacki pn. „Szepty krzczonowskich źródeł”, którego celem było m.in. przybliżenie wiedzy na temat Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, uatrakcyjnienie formy przekazywania wiedzy o przyrodzie, kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej.

- rękodzieła – haftu krzyżykowego pn. „Tańcowała igła z nitką po Krzczonowskim Parku Krajobrazowym”, którego celem było m.in. przybliżenie wiedzy na temat Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, upowszechnienie wartości i atrakcyjności różnych szkół haftu krzczonowskiego, upowszechnianie wartości sztuki ludowej.

- kulinarny pn. „Smaki lubelskich parków krajobrazowych”, którego celem była identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o potrawach regionalnych i ich promocja, wymiana doświadczeń kulinarnych, budowa tożsamości kulturowej w oparciu o ciągłość tradycji  oraz wspieranie lokalnej tożsamości.

Nagrody zakupiono dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Samorządu Województwa Lubelskiego.

Na scenie mogliśmy podziwiać występy zespołów: ludowego ze Stowarzyszenia Klubu Seniora z Wilkowa oraz m.in. dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Sawinie, zespołu tanecznego "Krejz" z Sawina, solistów z zespołu działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim oraz dzieci z Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach.

II Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego zakończył występ młodzieżowego Zespołu Folkowego Podkowa z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Zespół zaprezentował tradycyjne pieśni biłgorajskie, utwory inspirowane folklorem ukraińskim oraz promując jednocześnie strój ludowy biłgorajsko-tarnogrodzki.

Poza sceną również nie obyło się bez atrakcji. Przy stoiskach ZLPK  oraz zaproszonych partnerów prowadzone były warsztaty w formie gier, zabaw i konkursów dla dzieci, których celem była nauka o przyrodzie, rozpoznawanie różnych gatunków flory i fauny. Zdobyte nagrody o tematyce przyrodniczej mają motywować do dalszego rozszerzania wiedzy na temat otaczającego świata.

W celu popularyzacji produktów i potraw regionalnych można było spróbować np. pierogów bezmięsnych, z soczewicą, grochu z pęczakiem, pasztetu, przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Rogowianki w Rogowie, Koło Gospodyń Wiejskich z Sobieskiej Woli, Rudej-Huty, Sierskowoli, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Żalina oraz Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim.

Choć warunki pogodowe nie do końca sprzyjały, to Uroczystość Święta Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Fotorelację z przebiegu wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej ZLPK

 

Tekst: Anna Kraczkowska, Biuro ZLPK