• 25-06-2019

     Na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu leży malownicza wieś Wierzchowiska. Założona w latach 1470-1480 dzięki dogodnemu położeniu geograficznemu doskonale się rozwijała.

     Losy jej ściśle związane były z losami Rzeczpospolitej. Nie ominęły jej również niszczące wojny i najazdy. Jednak dzięki zaradności i pracowitości mieszkańców Wierzchowiska podniosły się ze wszystkich nieszczęść. Malownicze położenie wsi nad maleńką rzeką Sanną otoczoną wzgórzami stało się w dniu 19 czerwca 2019 roku nieszczęściem dla mieszkańców Wierzchowisk. Od godziny piętnastej czterdzieści rozszalała się nawałnica trwająca ponad czterdzieści minut .Bardzo intensywne opady deszczu oraz woda spływająca z okolicznych wzgórz spowodowały całkowite zalanie miejscowości. W niektórych miejscach woda sięgała do wysokości pierwszego piętra domów mieszkalnych. Uszkodzonych zostało ponad sto domów, wiele kilometrów dróg lokalnych oraz kilka mostów. Na szczęście ludzie nie ucierpieli a tylko dwie osoby zostały odwiezione do szpitala.

    Bardzo szybko zadziałały służby ratownicze, miejscowa OSP udzielała pomocy już po kilku minutach, a po niecałych dziesięciu zjawiły się jednostki Państwowej Straży Pożarnej. W działaniach uczestniczyło 200 strażaków  państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz 80 żołnierzy WOT.

   Następne dni ukazały smutny obraz po przejściu dużej wody. Zamulone podwórka, zalane samochody, zniszczone meble, połamane płoty, rozmyte drogi chodniki i przepusty, wszędzie zapach zgnilizny oraz porozrzucane przedmioty codziennego użytku. Rozpoczęło się również szacowanie strat i najpilniejsze naprawy infrastruktury wiejskiej.

   Straty i ogrom zniszczeń nie załamały jednak mieszkańców Wierzchowisk, którzy jak ich przodkowie z  energią  zabrali się do pracy przy porządkowaniu swoich posesji. To pracowici i  i twórczy ludzie, którzy w niedługim czasie   na pewno doprowadzą swoją wieś do pięknego wyglądu.  

             

Tekst: M.Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: M. Grzyb, J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lubelskim