Rocznicowa konferencja wielkopolskich parków krajobrazowych

W dniach 6-7 września br. w Kobylnicy koło Poznania odbyła się konferencja pt. „Rola parków krajobrazowych w zachowaniu przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Wielkopolski”, w której udział wzięli przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Okazją do zorganizowania konferencji były okrągłe rocznice utworzenia trzech parków krajobrazowych położonych w niedalekim sąsiedztwie miasta Poznania. Lednicki Park Krajobrazowy świętował 30-lecie istnienia, zaś parki krajobrazowe: Promno i Puszcza Zielonka – ćwierćwiecze. Organizatorem konferencji był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, natomiast miejscem – Hotel Ossowski w położonej na obrzeżach PK Puszcza Zielonka Kobylnicy. Konferencja zgromadziła liczne grono przyrodników, naukowców, samorządowców oraz pracowników parków krajobrazowych z kilku województw. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych reprezentowała dyrektor ZLPK Pani Justyna Jędruch oraz pracownik Biura, Krzysztof Wojciechowski.

Konferencja rozpoczęła się od powitania gości przez Dyrektora ZPKWW Pana Janusza Łakomca. Przedobiedni czas zapełniły dwie sesje referatowe, podczas których zaprezentowane zostały walory przyrodnicze i kulturowe parków-jubilatów. Wygłoszono także wykłady dotyczące Powstańców Wielkopolskich i innych znanych osób z terenu parków krajobrazowych, roli parków krajobrazowych w ochronie zasobów wodnych, zmiany powierzchni obszarów leśnych w okolicach Poznania oraz badań nad populacjami gęsi w Lednickim Parku Krajobrazowym. Po południu uczestnicy konferencji udali się, przy pięknej pogodzie, na zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Po spokojnych wodach Jeziora Lednickiego prom przewiózł uczestników konferencji do … początków Państwa Polskiego. Tutaj na wyspie na jeziorze można podziwiać resztki grodu i pałacu Mieszka I wraz z prawdopodobnym miejscem jego chrztu.

Sesja terenowa drugiego dnia miała charakter bardziej przyrodniczy. Najwytrwalsi uczestnicy podziwiali polodowcowy krajobraz jednego z najmniejszych w kraju parków krajobrazowych - PK Promno. Faliste, urozmaicone ukształtowanie powierzchni parku zaskoczyły wielu uczestników wycieczki, którym Wielkopolska kojarzyła się głównie z krajobrazem równinnym. Zachwycały także piękne fragmenty grądów z pokaźnymi dębami, sosnami i bukami.

Konferencja była okazją nie tylko do poznania kilku kolejnych parków krajobrazowych w naszym kraju, ale także do wymiany doświadczeń miedzy pracownikami parków, której to wymianie doświadczeń takie właśnie spotkania wybitnie służą. Słowa uznania należą się organizatorom sesji – Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego jak i instytucji wspierającej – Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Foto: Krzysztof Wojciechowski, Archiwum ZPKWW